Rubriky | Evropa

Skandál s koňským masem souvisí s tajnou sítí firem, je v tom namočeno i Česko

Zveřejněno 21 února 2013 autorem FreePub

Dodavatelé koňského masa používají podobné podniky napojené na obchodníka se zbraněmi Viktora Bouta.

V Evropě se rozvíjející skandál s koňským masem nabral nové obrátky, ukázalo se, že hlavní zprostředkovatelé podílející se na obchodu se zdají používat podobné tajné sítě společností napojené na odsouzeného překupníka zbraní Viktora Bouta.

Projekt pro hlášení organizovaného zločinu a korupce (Organised Crime and Corruption Reporting Project, OCCRP) identifikoval zprostředkující firmu jménem Draap Trading se sídlem v Limassolu na Kypru, která hraje stěžejní roli v přepravě koňského masa po celé Evropě.

Draap potvrdil, že koupil koňské maso od dvou rumunských jatek. Společnost prodala maso francouzským zpracovatelům potravin, včetně Spanghero, kteří jsou dodavatelé pro další francouzskou společnost (Comigel), která maso změnila ve zmrzlé pokrmy pro potravinářskou firmu Findus, některé dodávky obsahovaly téměř ze 100% koňské maso.

Draap, který je registrován v daňovém ráji britských Panenských ostrovů, trvá na tom, že do Francie prodával maso označené jako koňské. Spanghero tvrdí, že maso přijal označené jako „hovězí maso“. Jan Fasen, který provozuje Draap a popírá provinění, byl odsouzen v loňském roce za prodej masa z jihoamerických koní jako německé a nizozemské hovězí maso.

Vývoj, který vrhá světlo na tajemnou síť operující v evropském potravinářském řetězci, ukázal, že jednatel Draapu je anonymní společnost s názvem Gardstand, založena v roce 1996 a se sídlem v Limassolu.

Zpráva od International Peace Information Service and TransArms, organizace zkoumající zbrojní zásilky, z roku 2011 prokázala, že Guardstand vlastní podíl v podniku s názvem Ilex Ventures, jde o spojení, které spojuje firmu s globálním obchodem se zbraněmi a Viktorem Boutem.

Dokumenty předložené soudnímu žalobci v New Yorku tvrdí, že v roce 2007 Bout převedl téměř 750 000 dolarů Ilexu na nákup letadel, aby je dodal s municí do míst nepokojů v Africe, čímž porušuje embarga.

Státní zastupitelství řeklo, že byl Ilex vlastněn a řízen Boutem, mezinárodním překupníkem zbraní, který je známý jako „obchodník se smrtí“ a který byl loni v dubnu odsouzen na 25 let vězení za pašování zbraní-

Ale kdo vlastní Guardstand a proč ho Draap zaměstnává jako ředitele, to je tajemství, které bude pravděpodobně studováno vyšetřovateli. Jediný akcionář Guardstandu je Trident Trust, podnik založený na Kypru, který se specializuje na vytváření společností v daňových rájích především pro ruské a ukrajinské klienty. Trident Trust pomohl založit Ilex.

Petros Livanios, který provozuje Trident a byl jednou ředitelem Ilexu, odmítl žádost o rozhovor.

Zatímco není žádný náznak, že by si byl v Tridentu někdo vědom, že Guardstand může být zneužíván zločineckými sítěmi, jeho neprůhlednost vlastnictví budí zájem vyšetřovatelů, kteří se snaží rozkrýt pavučinu zájmů obchodu s masem v Evropě.


zdroj obrázku: Politici a politické strany ČR – ODSTUPTE !!!

Částečný překlad článku Horsemeat scandal linked to secret network of firms
guardian.co.uk/uk/2013/feb/16/horsemeat-scandal-victor-bout-firms

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat