Rubriky | Ameriky

Snowden nabízí pomoc Brazílii při vyšetřování špionážních programů NSA

Zveřejněno 17 prosince 2013 autorem FreePub

Informátor Edward Snowden se zavázal pomoci Brazílii při vyšetřování špionážních činností NSA.

Snowden řekl, že byl požádán brazilskými senátory o informace o „podezřelých zločinech proti brazilským občanům.

V otevřeném dopise, který publikoval list Folha de S.Paulo, bývalý kontraktor CIA slíbil Brazílii pomoc při vyšetřování špionážního programu NSA v její zemi. David Miranda, partner novináře Glena Greenwalda, publikoval anglický originál dopisu na své facebookové stránce.

Spousta brazilských senátorů mě požádala, abych spolupracoval při jejich vyšetřování podezření z trestných činů proti brazilským občanům,“ uvedl Snowden. Informátor dodal, že s pomocí souhlasil, ale že vláda USA tvrdě pracuje na tom, aby ho v tom zastavila.

Americká vláda bude i nadále omezovat mou schopnost mluvit, dokud mi nějaká země neposkytne trvalý politický azyl,“ napsal. Naznačil, že možná o azyl požádá Brazílii. Informátor v současné době pobývá v Rusku, kde mu vláda udělila dočasný azyl.

Snowden: NSA uchovává telefonní hovory až po dobu 5 let

Pokračoval a poblahopřál brazilské vládě za to, že vedla Komisi OSN pro lidská práva, která uznala, že „soukromí nekončí tam, kde Internet začíná a hromadné špehování nevinných občanů je porušení lidských práv.

Brazílie v současné době vyšetřuje zprávy vydané Snowdenem, že NSA monitorovala osobní komunikaci brazilské prezidentky Dilmy Rousseff a nabourala se do vládních ministerstev kvůli shromažďování informací. Mezi instituce, na které se NSA zaměřovala, patří státní ropný gigant Petrobras a ministerstvo hornictví a energetiky. Washington však tvrdí, že se na „ekonomické špionáži“ nepodílel.

Snowden uvedl, že špionážní možnosti NSA v Brazílii umožňovali sledovat mobilní telefonech jakéhokoliv jednotlivce v Brazílii.

Když někdo v Florianopolis navštíví webovou stránku, NSA uchová záznamy o tom, kdy se to stalo a co člověk na těchto stránkách dělal. Pokud matka v Porto Alegre zavolá svému synovi a popřeje mu hodně štěstí u přijímacích zkoušek na vysokou školu, NSA o tomto hovoru může mít uložen záznam až po dobu 5 let.

Na závěr dopisu Snowden uvedl, že špionážní programy NSA nejsou motivovány bojem proti terorismu, ale spíše ekonomickou špionáží, společenskou kontrolou a diplomatickou manipulací.

Když se všichni spolčíme proti nespravedlnosti a na obranu soukromí a základních lidských práv, můžeme se ubránit i před těmi nejmocnějšími systémy,“ napsal Snowden.

 

Foto Edwarda Snowdena

Překlad článku Snowden offers to help Brazil investigate NSA spying when he’s given asylum
rt.com/news/nsa-snowden-brazil-asylum-370/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat