Rubriky | Ameriky, Evropa

Snowden pomůže Německu vyšetřovat NSA, pokud dostane azyl

Zveřejněno 23 prosince 2013 autorem FreePub

Snowden nabízí Německu svou pomoc při vyšetřování špionážní činnosti NSA, pokud mu Berlín udělí politický azyl

„Mám velký respekt pro Německo,“ napsal Snowden německému magazínu Stern. Bývalý kontraktor NSA rovněž napsal, že bude ochoten pomoci německým úředníkům při vyšetřování údajné špionáže NSA v Německu, pokud mu bude udělen azyl.

Whistleblower Snowden poznamenal, že nikdo v německé vládě nevěří tomu, že USA „realizují proti Německu sankce v reakci na kritiku nezákonného špehování,“ protože by to způsobilo „větší škodu Spojeným státům než Německu.

Snowden pochybuje o schopnosti amerického Kongresu provádět jakékoliv reformy v návaznosti na zprávu odborného panelu, který byl pověřen přezkoumáním globální špionáže NSA. Snowden napsal, že Secret Service Committee spíše zpravodajské služby chválí, než aby je držel na uzdě.

Minulý týden Snowden poslal podobný otevřený dopis Brazílii, které nabídl pomoc s „vyšetřováním podezření z trestných činů proti brazilským občanům,“ ale poznamenal, že americká vláda bude i nadále omezovat jeho schopnosti mluvit, dokud mu země neudělí trvalý politický azyl.

Snowden v neděli znovu zopakoval zprávu při e-mailové komunikaci s brazilským televizním kanálem Globo, že by se rád přesunul do Brazílie, pokud by mu to její vláda povolila. Brazilské ministerstvo zahraničí řeklo, že může zvažovat pouze žádost o azyl poté, co obdrží oficiální žádost.

Obvinil prezidentský panel, jehož úkolem je přezkoumat postupy špionáže, z doporučení „kosmetických změn.

Jejich úkolem není ochrana soukromí nebo zabránění zneužití, nýbrž obnova důvěry ve špionážní aktivity. Mnohá doporučení jsou pouze kosmetické změny,citoval Wall Street Journal Snowdena.

Snowden také poděkoval Rusku za azyl a za možnost svobodně říkat, co si myslí.

Jsem vděčný za příležitost žít ve svobodě a podílet se na velkých globálních debatách díky ročnímu azylu poskytnutému Ruskem,“ uvedl v rozhovoru Snowden. „Mám spoustu času na čtení a pozorně sleduji vývoj ve světě,“ uvedl.

 

Částečný překlad článku Snowden will help Germany investigate NSA spying if granted asylum – report
rt.com/news/snowden-germany-investigation-asylum-652/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat