Rubriky | Svět

Tags | , ,

Snowden: NSA sledovala polohu mobilů v masivním měřítku

Zveřejněno 05 prosince 2013 autorem FreePub

Informaci ukázala nová zpráva z dokumentů Edwarda Snowdena.

Americká NSA shromažďovala a zaznamenávala téměř 5 miliard mobilních záznamů každý den, zjišťovala polohu uživatelů po celém světě.

Tento program dává špionážním analytikům možnost sledovat pohyby jednotlivců po celém světě a zmapovat veškeré sociální kontakty, které mají. Podezření, že se toto dělo, bylo vysoké, ale až nyní to vypadá, že tato zpráva tuto informaci skutečně potvrdí. Jde o špionážní aktivitu v nebývalém rozsahu.

Podle nových informací nehledala záměrně umístění amerických uživatelů mobilních telefonů, ale tlačila na firmy, aby odevzdaly dostatek dat, aby byla „mimochodem“ získána poloha mobilu.

Dalekosáhlé možnosti sledování znamenají, že jsou analytici schopni identifikovat jednotlivé mobilní telefony kdekoliv na světě, zpětně dohledat komunikaci a vyšetřovat vazby, které měl majitel, s kým mluvil atd.

>> Washigton Post: NSA tracking cellphone locations worldwide, Snowden documents show
>> Rusové radí vyhnout se Gmailu
>> NSA je namočená v kampani amerických bezpilotních letounů

NSA se opírá o 10 tzv. designátorů signálů zpravodajských činností (SIGAD), které se nachází po celém světě a sbírají data.

Jeden SIGAD s názvem STORMBREW bere informace od dvou firemních partnerů označených jako ARTIFICE a WOLFPOINT, uvádí se v dokumentech NSA. NSA se ptá na aktualizace nebo tlačí firmy k instalaci fyzických systémů, které fungují jako zadní vrátka (backdoor) pro vládu.

Mobilní telefony vysílají svou polohu, i když neodesílají SMS nebo při hovoru. Lokace mobilních telefonů se staly žhavým tématem pro obhájce soukromí, Americký svaz pro občanské svobody (ACLU) se snaží zabránit policii ve sledování podezřelých pomocí telefonu.

Přesto NSA sbírá tyto údaje ve velkém, protože její analytické nástroje, z nichž nejsilnější je známý jako CO-TRAVELER, může údajně projít masivní počet dat a identifikovat místa, kde jsou blízko sebe umístěny zpravodajské cíle.

Jedním z klíčových prvků lokalizačních údajů je, že fyzikální zákony neumožňují, aby byly soukromé,“ řekl Chris Soghoian, hlavní technolog ACLU. „Jsou k dispozici možnosti pro skrytí své identity na Internetu, ale jediný způsob, jak skrýt svou polohu je odpojit se od moderního komunikačního systému a žít v jeskyni.

>> NSA se zaměřuje na ekonomickou špionáž [VIDEO]
>> Američané a Britové špehovali organizaci OPEC [VIDEO]
>> NSA odposlouchávala telefony 35 světových vůdců

Překlad článku Snowden leak reveals NSA tracks cell phone locations on unprecedented scale – report
rt.com/usa/snowden-tracks-cell-location-unprecedented-726/

Komentáře
  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  • Pepa 5.4.2014 at 20.59

    Proto pouzivam http://www.losmatrix.com. Tam se aspon nesmiruje.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat