Rubriky | Svět

Tags | ,

Snowdenovi hrozí smrt ze strany amerických sil

Zveřejněno 10 července 2013 autorem FreePub

Daniel Ellsberg se obává únosu nebo vraždy amerického informátora Edwarda Snowdena.

Ellsberg je bývalý americký kontraktor, který uveřejnil dokumenty Pentagonu již před několika lety.

„Doufám, že najde útočiště tak bezpečné, jak jen to je možné, aby předešel únosu nebo vraždě ze strany amerických speciálních sil, nejlépe aby z tohoto útočiště mohl svobodně mluvit,“ napsal v úvodníku publikovaném v pondělí ve Washington Post.

Také vyjádřil naději, že „Snowdenova odhalení nastartují hnutí, které zachrání naši demokracii, ale nemohl by být součástí tohoto hnutí, pokud by zůstal tady.“

„Je nulová šance, že by mu bylo umožněno propuštění na kauci, kdyby se vrátil a téměř nulová, kdyby neopustil zemi. Místo toho by byl ve vězeňské cele jako Bradley Manning, v izolaci,“ napsal Ellsberg.

Bývalý kontraktor NSA Snowden, který je obviněn ze špionáže, údajně pobývá na mezinárodním letišti Šeremetěvo v Moskvě.

Ellsberg také bránil Snowdena při jeho hledání azylu mimo USA namísto toho, aby čelil soudu.

„Mnoho lidí porovnává Edwarda Snowdena se mnou v nepříznivém světle kvůli tomu, že opustil zemi a žádá o azyl, místo aby čelil soudu, jako jsem to udělal já,“ napsal. „Nesouhlasím. Země, ve které jsem zůstal, byla jiná Amerika a bylo to dávno.“

Americký vojenský analytik řekl, že byl propuštěn na kauci poté, co byl zatčen a měl možnost mluvit dál o své opozici vůči válce ve Vietnamu.

„To, co nám dal, je naše nejlepší šance – pokud zareagujeme na jeho informace a jeho výzvu – zachránit se před sledováním, které se vymklo kontrole, které přesouvá prakticky všechnu moc na moc výkonnou a její zpravodajské agentury: Spojené Stasi Americké,“ uzavírá Ellsberg.

V roce 1971 byl Ellsberg obviněn z porušení zákona o špionáži (Espionage Act), za krádež a za spiknutí kvůli kopírování dokumentů Pentagonu. Soud byl ukončen v roce 1973 po důkazech o pochybení vlády, včetně nelegálních odposlechů.

Překlad článku Snowden in danger of assassination by US forces
www.presstv.ir/usdetail/312900.html

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat