Španělé demonstrovali proti škrtům ve vzdělávání

Zveřejněno 10 února 2013 autorem FreePub

Tisíce učitelů, žáků, studentů a jejich rodičů vyšly do ulic Madridu na protest proti škrtům ve vzdělávání.

Čtvrteční demonstrace byla třetím dnem stávky na veřejných školách. Demonstranti řekli, že úsporná opatření španělské vlády oslabí již tak nestabilní vzdělávací systém. Protestující také řekli, že drsné škrty v oblasti vzdělávání způsobí, že budou třídy přeplněné.

„Mám třídu s 37 žáky s pouze tři a půl hodinami výuky týdně,“ řekl učitel angličtiny, který se zúčastnil protestu.

V roce 2012 Madrid představil plán, kterým se snaží ušetřit tři miliardy eur na školách a univerzitách, aby stabilizoval veřejné finance.

Ve středu studenti v téměř stovce měst uspořádali demonstrace na druhý den stávky, které Studentské odbory (SE) svolaly na protest proti vládním škrtům.

Demonstranti vyzvali k rezignaci ministra školství José Ignacio Werta, říkají, že jeho politika ničí veřejný vzdělávací systém.

„Na mé univerzitě jsme strávili zimní měsíce bez topení,“ řekl další demonstrant, který se zúčastnil středečního protestu.

Španělská vláda je ostře kritizována za politiku úsporných opatření, které nejvíce zasahují střední a pracující třídu. Nicméně vláda zůstala neoblomná, říká, že jsou úsporná opatření nutná, aby se Španělsko přeneslo přes krizi.

SE tvrdí, že se ke shromáždění připojilo skoro 1,6 milionů studentů napříč Španělskem, včetně Madridu a Valencie a stejně tak v autonomních regionech Andalusie, Extremadura, Aragon a Asturie.

Poškozena globální finanční krizí se španělská ekonomika zhroutila do recese ve druhé polovině roku 2008, přičemž přišla o miliony pracovních míst.

Překlad článku Spaniards protest spending cuts in education sector
presstv.ir/detail/2013/02/08/287864/spaniards-protest-cutbacks-in-education

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat