Rubriky | Evropa

Španělsko se propadá hlouběji do recese

Zveřejněno 29 března 2013 autorem FreePub

Tvrdí to španělská centrální banka.

Společně s tím přichází vysoká nezaměstnanost.

Výroční zpráva španělské centrální banky uveřejněná v úterý ukazuje, že ekonomika v letošním roce klesne o 1,5% po loňském poklesu 1,4%.

Technickým indikátorem recese jsou dvě po sobě jdoucí čtvrtletí záporného ekonomického růstu, který se měří v hrubém domácím produktu (HDP).

Pokles je přičítán účinkům úsporných opatření EU, které zintenzivnily domácí problémy včetně nekontrolované nezaměstnanosti.

Banka předpokládá, že nezaměstnanost dosáhne nového rekordu 27%, ve čtvrtém čtvrtletí 2012 to bylo 26,02%. V únoru 2013 tak bylo 5,04 milionů Španělů bez práce.

Očekává se také, že HDP Španělska klesne o 0,5%.

„Soukromé prostředky zůstaly ponořeny v procesu snižování zadluženosti, rodiny zažily pozoruhodné snižování příjmu, veřejné účty jsou i nadále na své cestě k udržitelnosti a rezidenční investice ještě nedosáhly dna,“ píše banka ve zprávě.

Podle zprávy bude Madrid snižovat deficit země na 6% HDP ke konci roku 2013, ale pravděpodobně v roce 2014 nesplní cíl stanovený Evropskou komisí.

Poškozena globální finanční krizí se španělská ekonomika zhroutila do recese ve druhé polovině roku 2008, byly ztraceny miliony pracovních míst. Španělská vláda je ostře kritizována za svá úsporná opatření, která jsou zvláště zaměřena na střední a pracující třídy.

Překlad článku Spain sinks deeper into recession: Central Bank
presstv.ir/detail/2013/03/26/295312/spain-falling-deeper-in-recession-bank

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat