Rubriky | Evropa

Španělští studenti demonstrovali proti škrtům ve vzdělávání

Zveřejněno 08 února 2013 autorem FreePub

Španělští studenti v téměř sto městech demonstrovali proti vládě premiéra Mariana Rajoye.

Nelíbí se jim škrty ve vzdělávacím sektoru. Středeční demonstrace přišla ve druhý den třídenní stávky, kterou svolaly Studentské odbory (SE) proti zákonu ministra školství Jose Ignacio Werta.

SE tvrdí, že se ke shromáždění připojilo skoro 1,6 milionů studentů napříč Španělskem, včetně Madridu a Valencie a stejně tak v autonomních regionech Andalusie, Extremadura, Aragon a Asturie.

Demonstranti vyzvali k rezignaci Werta a říkají, že jeho politika ničí vzdělávací systém.

Kruté škrty ve výdajích zanechávají studenty bez budoucnosti a vláda jim nedává žádnou podporu. „Vládní úředníci ničí naší zemi,“ řekl jeden ze studentů.

„V mém okolí je prakticky nezaměstnanost 95%. Jen pár známých pracuje. Někdy dostanou brigádu na den nebo dva,“ řekl na protestu nezaměstnaný bývalý student.

Jen samotný Madrid škrt 6,5 miliard eur ze vzdělávání od roku 2010, což vedlo ke zvýšení školného na vysokých školách a zvětšení velikosti tříd zatímco stipendia a dotace mizí.

Rozpočet na rok 2013 zmrazí platy zaměstnancům veřejného sektoru již třetí rok v řadě a sníží tak ministerské výdaje v průměru o 8,9%.

Poškozena globální finanční krizí se španělská ekonomika zhroutila do recese ve druhé polovině roku 2008, přičemž přišla o miliony pracovních míst.

Překlad článku Spanish students rally against government’s education cuts
presstv.ir/detail/2013/02/06/287658/spanish-students-rally-over-ed-reforms

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat