Rubriky | Ameriky

Tags | , ,

Americký soudce: Špionážní program NSA je protiústavní

Zveřejněno 19 prosince 2013 autorem FreePub

Podle federálního soudce může být sběr telefonních záznamů milionů Američanů protiústavní.

Soudce amerického okresního soudu pro District of Columbia Richard Leon napsal v pondělí ve svém prohlášení, že žalobci žalující NSA (Národní bezpečnostní agentura) stojí proti programu špionážní agentury, který každý den shromažďuje telefonní metadata týkající se milionů předplatitelů Verizonu (americká telekomunikační společnost – pozn. překladatele).

Žalobci v čele s konzervativním právním aktivistou Larrym Klaymanem obvinili před šesti měsíci NSA – podali proti ní žalobu zpochybňující „tajné a ilegální programy pro zachytávání a analýzu obrovského množství domácí telefonní komunikace,“ které byly odhaleny díky uniklým přísně tajným dokumentům, které uveřejnil Edward Snowden.

Britské noviny Guardian a americké Washington Post jako první psaly o těchto dokumentech od 5. června a Americký svaz pro občanské svobody (ACLU) rovněž zpochybňuje tyto programy a sám podal žalobu.

[ hana-code-insert ] 'bitcoin' is not found

Nicméně v pondělí poprvé došlo k tomu, že okresní soudce vydal memorandum, které by mohlo vést k domino efektu a nakonec skončit rozhodnutím, že jsou praktiky NSA protiústavní.

Soudce Leon napsal, že Klayman a jeho spolupracovníci žalobci podali žalobu jak na shromažďování metadat, tak analýzu dat, protože úniky od Snowdena jim umožnily poukázat na „silné důkazy o tom, že byla shromažďována telefonní metadata zákazníků Verizonu.

Vzhledem k tomu, že vláda může denně sbírat metadata a být tak zapojena do opakujícího se skrytého sledování soukromého života občanů,“ tak databáze NSA „porušuje čtvrtý dodatek ústavy pokaždé, když to vláda udělá,“ napsal Leon a uvedl, že tato technologie federální vlády má „téměř orwellovskou“ povahu.

 

Přeškrtnuté logo NSA

Částečný překlad článku Federal judge says NSA’s phone surveillance program is likely unconstitutional
rt.com/usa/nsa-surveillance-unconstitutional-judge-338/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat