Rubriky | Ameriky, Asie a Pacifik

Tags | ,

Spojené státy odkládají pomoc syrským povstalcům

Zveřejněno 10 července 2013 autorem FreePub

Kongresové výbory odkládají plán Bílého domu na podporu rebelů v Sýrii.

Zpravodajské výbory v Senátu i ve Sněmovně reprezentantů vyjádřily za zavřenými dveřmi výhrady k plánu Obamovy administrativy vojensky podpořit militanty v Sýrii, uvedl v pondělí Reuters.

Američtí zákonodárci se obávají, že by se zbraně mohly dostat k extrémistickým skupinám, které USA nazývají větví al-Kájdy v Sýrii, píše se ve zprávě.

Zákonodárci také vyzvali administrativu, aby objasnila svou politiku ohledně Sýrie.

Washington podporuje ozbrojence, kteří bojují proti silám loajálním k prezidentovi Bašárovi al-Assadovi, v průběhu posledních dvou a půl let.

Některé zdroje uvedly, že má prezident Barack Obama zákonnou pravomoc nařídit zásilku zbraní do Sýrie a nepotřebuje souhlas Kongresu. Ale úředník Bílého domu řekl, že to musí „úzce konzultovat“ s Kongresem.

„Jak již bylo uvedeno v době, kdy jsme oznámili rozšíření naší pomoci Nejvyšší vojenské radě, budeme pokračovat s konzultacemi s Kongresem ohledně těchto otázek,“ citovala agentura Reuters mluvčího Národní bezpečností rady Bílého domu Bernadette Mehan.

Koncem minulého měsíce ministr zahraničí John Kerry a odcházející náměstek ředitele CIA Michael Morell oznámili, že administrativa plánuje vyzbrojit syrské militanti v reakci na množící se důkazy, že syrské vládní síly použily chemické zbraně. Tato tvrzení Damašek opakovaně odmítl.

Před několika dny Spojené státy uvítaly zvolení na Saúdskou Arábii napojeného člověka opozice – Ahmeda al-Assi Jarbu – jako prezidenta tzv. Syrské národní koalice.

„Dívali jsme se na prezidenta Jarbu a nové vůdce, jak se dostávají k syrským komunitám a přináší větší jednotu a organizaci Syrské koalice jako legitimní zástupce syrského lidu,“ uvedla v prohlášení mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jeniffer Psaki.

Americká armáda také tajně od loňského listopadu cvičila syrské militantní skupiny.

Úsilí Washingtonu podpořit syrské rebely přichází v době, kdy nedávný průzkum veřejné mínění od Pew Research Center odhalil, že většina Američanů (70%) je proti americké angažovanosti v syrských nepokojích.

Překlad článku US delaying aid to militants in Syria
www.presstv.ir/usdetail/312930.html

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat