Rubriky | Ameriky

Tags | ,

Spojené státy poprvé vypustily bezpilotní letoun z letadlové lodi

Zveřejněno 20 května 2013 autorem FreePub

Dron velikosti stíhačky vzlétl v úterý z paluby americké letadlové lodi.

X-47B [wiki] je první bezpilotní letoun (dron), který je schopen vzlétnout a přistát na letadlové lodi, Spojené státy tak nebudou potřebovat svolení jiných zemí k umístění vojenských základen pro operace bezpilotních letounů.

Poznámka překladatele: Další články s tématikou bezpilotních letounů naleznete na našem webu pod tagem [drony]

„Jak se nám po světě zmenšuje přístup k zámořským přístavům a vzdušným prostorům, tak se stává hodnota letadlové lodi a letounů čím dál tím víc důležitější,“ řekl kontraadmirál Ted Branch, velitel námořního letectva v Atlantiku.

Krok směrem k rozšířeným možnostem dronů přichází uprostřed rostoucí kritiky amerického režimu za použití dronů Predator a Reaper s cílem shromažďovat informace a provádět smrtící raketové útoky v Iráku, Afghánistánu, Pákistánu a Jemenu.

Kritici v USA i zahraničí obvinili Spojené státy za to, že útoky bezpilotních letounů způsobují rozsáhlé civilní oběti a jsou prováděny s nedostatečným dohledem.

Fakta a čísla

Používání dronů vyvolalo obavy některých organizací ohledně silné závislosti USA na dronech v boji a na rostoucím využití autonomních robotů americkou armádou.

„Cílené zabíjení“ CIA – vědomé a smrtící útoky zaměřené na specifické skupiny a jednotlivce – má za následek neznámý počet civilních obětí bez odpovídající zodpovědnosti nebo nápravy pro oběti, uvedla organizace Human Rights Watch.

Human Rights Watch vyzvala americkou vládu, aby plně vyjasnila a uveřejnila právní důvody pro provádění cíleného zabíjení.

Spojené státy v Pákistánu od roku 2004 provedly více než 360 útoků bezpilotními letouny při kterých zahynulo zhruba 3500 lidí, uvedla nedávná studie Úřadu investigativní žurnalistiky. [zdroj]

Pákistánský premiér Nawaz Sharif varoval Spojené státy, aby braly vážně pobavy Islámábádu ohledně smrtících útoků dronů a řekl, že jsou tyto útoky výzvou pro suverenitu Pákistánu.

Poznámka překladatele: Další články s tématikou bezpilotních letounů naleznete na našem webu pod tagem [drony]

Překlad článku US launches drone from aircraft carrier for first time
presstv.ir/usdetail/303584.html

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat