Rubriky | Asie a Pacifik

Stanné právo v Severní Koreji, vojáci se mají připravit na válku

Zveřejněno 05 února 2013 autorem FreePub

KLDR je údajně ve stanném právu, Kim Čong-un nařídil armádě, aby se „připravila se na válku.“

Severokorejský vůdce v sobotu vydal sérii příkazů pro vrchní velení v oblasti obrany a bezpečnosti, uzavřel tak přípravy k novému jaderného testu, citovala v Soulu Korea JoongAng Daily nejmenovaný zdroj.

Zdroj údajně řekl, že Kim Čong-un vydal tajný rozkaz „dokončit přípravy na test jaderné zbraně a brzy jej provést“. Podle zdroje Kim Jong-un také řekl: „Země bude pod stanným právem počínaje půlnocí 29. ledna a všechny jednotky by měly být připraveny na válku.“

Zdroj řekl jihokorejskému deníku, že by jaderná zkouška mohla přijít dříve, než se očekávalo. Jiní analytici tvrdí, že se pravděpodobně bude konat 16. února k narozeninám bývalého vůdce Kim Čong-ila, který zemřel v roce 2011. Další možností je, že se zkoušky budou konat 25. února v den inaugurace nově zvoleného jihokorejského prezidenta Park Geun-Hye.

Údajná opatření přichází uprostřed vysokého napětí, které způsobila nová kola sankcí proti Severokorejcům, včetně zákazu cestování a zmrazení aktiv, které byly jednomyslně schváleny v prosinci 2012 Radou bezpečnosti OSN. Rada bezpečnosti, včetně Číny, provedly rezoluci 2087 poté, co Pchjongjang provedl test rakety dlouhého dosahu v prosinci 2012.

Pchjongjang prohlašoval, že to bylo pro mírové vypuštění satelitu, ale kritici říkají, že to bylo špatně maskovaný test mezikontinentální balistické střely.

Od doby, co byla rezoluce schválena, Severní Korea vydala řadu varování, že „již nebudou další dialogy o odstranění jaderných zbraní.“ Také vyhrožovala Washingtonu „totální válkou“ a uvedla, že jde o hlavního nepřítele a kladla mu za vinu zavedení sankcí.

Nicméně zdroj také řekl, že Kim Čong-un je znepokojen reakcí Číny na jaderný test. „Čína je pro nás stále užitečná. Musíme být opatrní ve vztahu s Čínou,“ řekl údajně na setkání Kim.

Jihokorejská vláda sdělila ve středu novinářům, že družicové snímky objevily zvýšenou aktivitu a pohyb vybavení blízko jaderné testovací oblasti Punggye v severozápadní části KLDR.

Severní Korea uskutečnila první jaderný test v říjnu 2006 a provedla druhý podzemní jaderný výbuch v květnu 2009.

Částečný překlad článku North Korea imposes martial law, orders troops to ‘be ready for war’ – report
rt.com/news/martial-law-north-korea-180

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat