Rubriky | Ameriky

Tags | ,

Studie: Americký dluh je šestkrát větší, než se tvrdí

Zveřejněno 10 srpna 2013 autorem FreePub

Spojené státy nashromáždily nehlášený dluh více než 70 bilionů dolarů.

Tato částka je téměř šestkrát vyšší, než oficiálně uváděné číslo. Uvádí to nová studie profesora ekonomie Jamese Hamiltona z University of California-San Diego.

Jedinečným apektem Hamiltonovy studie je to, že se zabývá federálním dluhem, který nebyl veřejně oznámen, zejména se zabývá vládní podporou „bydlení a dalších záruk půjček, pojištění vkladů, opatření přijatá Federálním rezervním systémem a vládními fondy.“

Od doby, co globální ekonomika dosáhla dna v roce 2008, dosáhl americký federální dluh výšin, vzrostl z 5 bilionů dolarů na odhadovaných 12 bilionů dolarů. Jen placení úroků tohoto zadlužení představuje nelehkou výzvu pro americké daňové poplatníky: Kromě dluhů musí navíc Američané splácet ročně 220 miliard dolarů jen na úrocích.

Úrokové sazby rostou ze svých historických minim – Američané tak budou konfrontováni s výrazně vyšším dluhem. Ve skutečnosti Rozpočtový úřad Kongresu předpokládá, že čisté úrokové náklady amerického federálního dluhu budou do roku 2021 vyšší, než celý obranný rozpočet.

>> Studie Jamese Hamiltona
>> USA hladoví: Stále více Američanů má problém sehnat jídlo
>> 90% Američanů nevěří kongresu
>> 24 znamení kolabující Ameriky: Hnijící, postindustriální, postapokalyptická pustina

Tento fiskální horor v USA je ve skutečnosti ještě mnohem horší, než se tvrdí.

Většina současného dluhového zatížení je přímým důsledkem velké recese z roku 2008, která se vyznačovala nebývalou snahou ze strany Washingtonu zachránit americkou ekonomiku před finančním krachem.

To vedlo k řadě sporných operací ze strany Federálního rezervního systému (FED) známých jako „kvantitativní uvolňování“ (QE) nebo „velké nákupy aktiv“. Cílem těchto programů byl nápad, že by mohl FED nákupem dlouhodobých cenných papírů snížit dlouhodobé úrokové sazby, povzbudit investice a znovu nastartovat ekonomiku.

Podle Hamiltona „čistý účinek nouzových úvěrů FEDu v letech 2006 až 2008 zvýšil čisté zadlužení federální vlády o víc než bilion dolarů.“

Skutečný šok ve zprávě jsou náklady na program „Medicare and Social Security“, který dosáhl 27,6 a 26,5 bilionů dolarů.

Hamilton nedokázal skrýt své překvapení z těchto zjištění.

„Tato čísla jsou tak obrovská, že je těžké o nich vůbec diskutovat nějakým uceleným způsobem,“ řekl před upozorněním na americkou demografickou situaci: „Americká populace stárne a stárnutí populace znamená, že méně lidí bude platit a více lidí dostávat výhody. Tato skutečnost bude jednoznačně omezení udržitelnosti fiskální politiky Spojených států.“

Částečný překlad článku US debt six times greater than declared – study
rt.com/usa/us-debt-study-hamilton-economy-103

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat