Rubriky | Svět

Tags |

Studie: Facebook nás dělá nešťastným

Zveřejněno 19 srpna 2013 autorem FreePub

Čím více času strávíte na Facebooku, tím víc budete nešťastný.

To je ne až tak ohromující zjištění první studie měřící vliv sociální sítě na psychickou pohodu uživatelů.

A (světe div se) studie zjistila, že lidé, se kterými komunikujete „přímo“ – tváří tvář nebo po telefonu – vás dělají šťastnějším.

Tým vědců z University of Michigan studoval 82 mladých dospělých lidí, kteří měli smartphony s účtem na Facebooku. Vědci psali účastníkům zprávy pětkrát denně po dobu dvou týdnů, aby vyzkoušeli, jak Facebook ovlivňuje to, jak se lidé momentálně cítí a jak jsou spokojeni se svým životem.

Každá zpráva obsahovala odkaz na online dotazník s pěti otázkami: „Jak se teď cítíš?“; „Jak moc se nyní bojíš?“; „Jak moc se cítíš nyní osamělý?“; „Jak moc jsi používal Facebook od doby, kdy jsme se tě posledně ptali?“ a „Jak moc jsi přímo komunikoval s lidmi od doby, kdy jsme se tě posledně ptali?“


>> PLOS: Facebook Use Predicts Declines in Subjective Well-Being in Young Adults
>> Facebook zná vaše tajemství: Tlačítko „To se mi líbí“ odhaluje vaši osobnost
>> Izraelská vláda rekrutuje studenty jako placené agenty na sociálních médiích
>> Bilderbergem řízená média: Zakladatel Amazonu koupil Washington Post

Autoři studie publikované ve vědeckém časopise PLOS uvedli, že použil metodu sběru zkušeností, nejspolehlivější metodu pro měření chování in vivo a psychologické zkušenosti.

Ukázalo se, že čím více lidé používali Facebook, tím hůře se cítili, když jich výzkumníci ptali. A čím více lidé používali Facebook během dvou týdnů, tím více v průběhu času klesla jejich úroveň spokojenosti ne životem.

Komunikace s ostatními lidmi „přímo“ – telefonicky nebo tváří tvář – však negativní výsledks nepřinášela, zjistili vědci. Ve skutečnosti vědci dospěli k závěru, že přímá interakce s lidmi vedla k tomu, že se lidé v průběhu času cítili lépe.

„Na povrchu Facebook poskytuje neocenitelné zdroje pro splnění základní lidské touhy – potřebu sociálního zapojení,“ řekl vedoucí autor studie Ethan Kross, sociální psycholog na University of Michigan. „Spíše než pohodu vytváří Facebook opačný výsledek,“ dodal.

Facebook používá více než miliarda lidí a více než polovina z nich se na něj denně přihlašuje. Žádný výzkum zatím nezkoumal, jak komunikace s Facebookem ovlivňuje subjektivní pocit pohody v průběhu času.

Vědci nezjistili žádný důkaz pro jiný možný alternativní výklad jejich zjištění. Mladí a aktivní uživatelé Facebooku pravděpodobněji použili Facebook, když se cítili špatně.

„V této studii jsme se zaměřili na mladé dospělé lidi, protože reprezentují základní demografii uživatelů Facebooku,“ uvedli autoři studie. „Nicméně je důležité, jestli je možné tyto závěry zobecnit na další věkové skupiny. Budoucí výzkum by měl také posoudit, zda lze zjištění zobecnit i na další sociální sítě.“

Studie přišla týden poté, co britští výzkumníci zveřejnili závěry zprávy, že je sdílení fotografií na Facebooku „nejbezpečnějším“ způsobem, jak ztratit přátele a poškodit vztahy s přáteli a kolegy.

Částečný překlad článku Facebook makes you unhappy – study
rt.com/news/facebook-makes-unhappy-study-528

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat