Švýcarská armáda simulovala invazi zadlužené Francie

Zveřejněno 04 října 2013 autorem FreePub

Hordy zbankrotovaných Francouzů provedly invazi do Švýcarska – zajímavý scénář.

Takový imaginární scénář nacvičovala švýcarská armáda.

Srpnové cvičení bylo založeno na předpokladu útoku z finančně postižené Francie rozdělené na válčící regiony, uvedl deník Matin Dimanche.

Jeden z těchto regionů – Jura – chystal útoky na Švýcarsko kvůli získání peněz, které mu Švýcarsko ukradlo.

Operace „Duplex-Barbara“ zašla tak daleko, že představila invazi z míst v blízkosti Neufchâtel, Lausanne a Ženevy, podle mapy zveřejněné ve švýcarských novinách.

Za zbabělým nájezdem stála polovojenská organizace jménem BLD (Dijon Free Brigade), která usilovala o získání peněz, které Švýcarsko ukradko francouzskému regionu Saônia.

>> ČT: Švýcarští vojáci se cvičili na invazi zadlužené Francie

„Kvůli své důvěryhodnosti musí švýcarská armáda pracovat na odvrácení hrozeb 21. století,“ řekl Antoine Vielliard, radní v Hauate-Savoie, pro Matin Dimanche.

Nicméně Daniel Berger, kapitán švýcarské obrněné brigády, se snažil bagatelizovat specifičnost tohoto ohrožení.

„Cvičení nemá nic společného s Francií, což oceňujeme,“ řekl pro švýcarský tisk. „Bylo připraveno v roce 2012, kdy byly fiskální vztahy mezi oběma zeměmi napjaté. Francouzská města byla citována, aby poskytla vojákům reálné měřítko,“ řekl.

Švýcarsko je známé svým bankovním tajemstvím a kvůli tomu je často pod palbou kritiky, protože umožňuje zahraničním držitelům účtů skrývat své bohatství před daněmi vlastních zemí.

Ale tyto zákony jsou neprůhledné a dostávají se pod stále větší kritiku, mimo jiné i Francie a USA, v rámci rázných opatření proti daňovým únikům v období ekonomických problémů.

Nejde o první imaginární scénář švýcarské armády. Loni provedla cvičení na základě předpokladu obrovské vlny uprchlíků po implozi eura a následném chaosu na celém kontinentu.

Cvičení „Stabilo Due“ se soustředilo kolem mapy rizik vytvořené v roce 2010 a obsahující vnitřní nepokoje mezi válčícími frakcemi, ale i možnost vln uprchlíků z Řecka, Španělska, Itálie, Francie a Portugalska.

V té době řekl ministr obrany Ueli Maurer: „Nemohu vyloučit, že v příštích letech budeme potřebovat armádu.“

Armáda je ve Švýcarsku, které má stále povinnou vojenskou službu, žhavým tématem. Podle švýcarského práva všichni zdatní muži ve věku 19 let musí absolvovat pětiměsíční výcvik a následné opakovací několika týdenní kurzy.

Před týdnem se konalo referendum – většina švýcarských voličů odmítlo plány na zrušení branné povinnosti.

Aktuální počet rekrutů je kolem 155 tisíc – jde o největší armádu v Evropě vzhledem k počtu obyvatel.

Zhruba 73,2% Švýcarů řeklo NE návrhu protivojenské skupiny „Skupina za Švýcarsko bez armády“ (Group for a Switzerland Without an Army) – argumenty zněly tak, že by mělo mít Švýcarsko buď profesionální armádu, nebo armádu dobrovolníků.

Neutrální Švýcarsko nebylo napadeno od dob napoleonských válek z počátku 19. století.

Překlad článku Swiss war game envisages invasion by bankrupt French
www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/switzerland/10344029/Swiss-war-game-envisages-invasion-by-bankrupt-French.html

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat