Švýcarský základní příjem: 55 000Kč měsíčně pro všechny

Zveřejněno 15 listopadu 2013 autorem FreePub

V USA se letos hodně řešila minimální mzda.

Pracovníci fast foodů ve Spojených státech několikrát stávkovali a prezident Obama mluvil o zvyšování minimální mzdy, která je nyní 7,25 dolarů/hodinu. Pracující v USA i zahraničí požadují více za práci, kterou dělají – ale co kdyby dostávali zaplaceno i jen za to, že jsou občané?

Nepodmíněný základní příjem by se mohl ve Švýcarsku stát realitou, Iniciativa za bezpodmínečný základní příjem (Basic Income Initiative) podala návrh petice s 125 000 podpisy navrhující bezpodmínečnou platbu pro každého občana ve výši 2500 franků (cca 55 000Kč) za měsíc. Švýcarští úředníci nyní organizují referendum o bezpodmínečném příjmu, které by se mohlo uskutečnit už příští rok.

„Není to tak praštěné, jak se může zdát,“ řekl v rádiu Public Radio International Karl Widerquist, profesor na Georgetown University a politický odborník na základní příjem. „Je to nápad, který dává lidem spodní hranici příjmu, myšlenka, že příjem nezačíná od nuly.“

Tato myšlenka není nová. Thomas Paine v roce 1795 obhajoval národní fond, který by každému nad 21 let dával 15 liber „jako částečnou náhradu za ztrátu přírodního dědictví kvůli zavedení systému pozemkového vlastnictví.“

V 60. letech minulého století Milton Friedman obhajoval negativní daň z příjmu, při které by stát zaplatil rozdíl, pokud by váš plat klesl pod určitou minimální výši.

>> Všeobecný základní příjem v ČR: www.vseobecnyzakladniprijem.cz
>> Evropská občanská iniciativa za nepodmíněný základní příjem. Podpisová online petice: sign.basicincome2013.eu
>> Chicago čeká masové propouštění [VIDEO]

Podmíněný převod peněz a hotovost dávaná lidem, kteří splňují určité požadavky, jsou populární v chudých oblastech rozvojového světa.

Google daroval 2,4 miliony dolarů organizaci s názvem Give Directly, která poskytuje pravidelné podmíněné peněžní převody chudým domácnostem v Keni.

Madhya Pradesh Unconditional Cash Transfer Initiative byl populární projekt v Indii, skrze který proudily peníze od organizace UNICEF 4000 lidem v osmi vesnicích jako minimální měsíční příjem po dobu 18 měsíců. Výsledkem bylo, že lidé začali podnikat a děti chodily častěji do školy.

„Řekli nám, že se za ty peníze muži opijí a ženy si nakoupí šperky,“ řekla Sara Dewala, vedoucí výzkumu tohoto projektu, pro noviny Le Monde Diplomatique.

„Je to předsudek střední třídy – že chudí nevědí, jak používat peníze,“ řekla Dewala.

Podle zprávy Světové banky byla v Africe realizována více než stovka těchto projektů.

Tato myšlenka však ještě potřebuje získat popularitu v rozvinutém světě, kde země utrácí miliardy z peněz daňových poplatníků na různé programy sociálního zabezpečení.

Kritici argumentují, že bezpodmínečný základní příjem odradí od práce lidi ve vyspělých zemích a to by stálo vládu více, než je nutné. Zastánci tvrdí, že lidé utrácí rozumně a programy, jako je tento, by byly levnější a jednodušší, než stávající spleť různých razítek sociálního zabezpečení, zajišťování potravinových lístků a podobně.

V roce 1974 kanadská vláda provedla experiment s tisícovkou chudých rodin v obci Dauphin v provincii Manitoba a nedávná studie experimentálních údajů ukazuje, že účastníci neutráceli peníze zbytečně.

>> Kanadský experiment z roku 1974: Mincome
>> Studie Evelyn Forget: THE TOWN WITH NO POVERTY

„Politicky je zde obava, že při garantovaném ročním příjmu přestanou lidé pracovat a mít velké rodiny,“ řekla zdravotní ekonomka Evelyn Forget, profesorka na Manitobské Univerzitě, pro CBC.

Forget studovala výsledky experimentu desetiletí poté, co byl proveden. Zjistila, že kromě zřejmé výhody snížení chudoby vzrostla také docházka na střední školu a hospitalizace poklesla o 8,5%.

„To je lepší než jiné druhy sociální pomoci,“ řekla v nedávném rozhovoru s Basic Income UK.

Hnutí získává čím dál tím věci sympatie díky tomu, jak rostou korporátní zisky a zároveň se snižuje příjem domácností.

Pro tuto chvíli má švýcarská vláda rok na to, aby provedla výzkum svého vlastního univerzálního programu a dala občanům možnost vyjádřit svůj názor v referendu. Podle agentury Reuters se koná v tomto měsíci další referendum o návrhu stropu mezd pro manažery velkých společností, takže by jejich měsíční mzda nemohla být vyšší, než co vydělá nejhůř placený zaměstnanec za rok.

>> EU v loňském roce promarnila více než 6 miliard eur
>> Česká televize záměrně cenzuruje: Piráti a Svobodní neexistují
>> 26 ohromujících faktů o finském vzdělávacím systému

Překlad článku $2,700 A Month No Matter What? Some Swiss Ask Government To Assure Income
www.ibtimes.com/2700-month-no-matter-what-some-swiss-ask-government-assure-income-1466508

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat