Sýrie podepsala dohodu s Ruskem o průzkumu ropy a zemního plynu

Zveřejněno 26 prosince 2013 autorem FreePub

Damašek podepsal významnou smlouvu s ruskou společností Soyuzneftegaz.

Smlouva umožňuje pobřežní vrty, vývoj a produkci, vůbec poprvé v syrských teritoriálních vodách.

Dohoda umožňuje prohledávání 2190 čtverečných kilometrů ve Středozemním moři. Náklady, které se odhadují na zhruba 90 milionů amerických dolarů, budou pokryty výhradně ruskou firmou Soyuzneftegaz.

Smlouva se vztahuje na průzkum ropy v bloku číslo 2 syrských teritoriálních vod, který se táhne od města Tartus k městu Banyas.

Ministr ropného průmyslu Suleiman Abbas při slavnostním podpisu řekl, že smlouva zahrnuje „25 let v průběhu několika fází.

V první etapě, která předpokládá výzkum a počáteční průzkum, se očekává, že investor investuje 15 milionů dolarů,“ řekla mluvčí syrského ministerstva přírodních zdrojů. „Poté v průběhu zkušebních vrtů bude firma investovat 75 milionů dolarů,“ dodala, citovala ji agentura RIA Novosti.

V případě, že zkušební vrty ukážou, že má toto místo rezervy ropy a zemního plynu v komerčním měřítku, postaví ruská společnost potřebnou infrastrukturu pro rozvoj pole a bude těžit tyto zdroje, uvedla mluvčí.

Podle dohody bude rovněž Soyuzneftegaz zodpovědný za výcvik syrských zaměstnanců, uvedla syrský státní tisková agentura SANA.

Dohoda byla podepsána ve středu ministrem ropy Abbasem, syrskou General Petroleum Company a Soyuzneftegazem. K dohodě došlo po „měsících dlouhých jednání mezi Damaškem a Moskvou,“ uvedlo ministerstvo ropy.

V důsledku mezinárodních sankcí se snížila produkce syrské ropy o 90% od začátku povstání proti vládě prezidenta Bašára al-Assada v březnu 2011. Produkce zemního plynu klesla z 30 milionů metrů krychlových denně na 16,7 milionů, uvedla agentura AFP, když citovala oficiální data.

 

Obrázek: Mapa zařízení týkajících se ropy a zemního plynu.

Překlad článku Syria signs offshore oil and gas exploration deal with Russia
rt.com/business/syria-oil-gas-russia-795/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat