Tajná historie Monsanta: Agent Orange a mrzačení nevinných Vietnamců

Zveřejněno 29 března 2013 autorem FreePub

Většina veteránu z Vietnamu vystavených Agentu Orange dostává federální pomoc.

Stále je obtížné zcela zapomenout na nejošklivější a dalekosáhlá zvěrstva války ve Vietnamu – šíření smrtícího herbicidu Agent Orange. Ale zatímco máme filmy jako Apokalypsa a celou řadu válečných románů připomínajících většinou nechutné akce v 60. letech, následky Agenta Orange stále rostou a rozšiřují se – skrze světová média.

Bez ohledu na to, jak těžké je se zastavit a poslouchat příběhy veteránů americké armády z Vietnamu, nemůžeme nebrat v úvahu nesčetná množství poškozených osob a zatajování, která se od té doby děla.

Jeden nedávno představený příběh stanicí KPHO (zpravodajská stanice ve Phoenixu) uvedl několik veteránů z Vietnamu, kteří naznačovali, že jim americká armáda nařídila zakopat sudy Agenta Orange v Camp Carrollu (vojenská základna v Jižní Koreji). Veterán Steve House trpící řadou nemocí, které jsou často spojeny s Agentem Orange, popisuje vykopání dvou akrového příkopu a poté jeho zaplnění sudy, na které sedí popis sudů obsahujících Agenta Orange.

House trpí neuropatití, poměrně neobvyklou nemocí u každého, kdo vyrůstal bez jedů. Karpální tunel je jedním z nejvíce známých a menších typů neuropatie. Nemoc se vyskytuje při poškození nervových buněk a vyúsťuje ve ztrátu citu, brnění nebo v pocit pálení postižených nervech, slabost, nebo v extrémních případech i v ochrnutí.

Voják, který sloužil s Robertem Travisem potvrdil tento příběh: „Bylo tam asi 25 sudů, všechny OD zelené…Na sudech bylo napsáno „chemický typ Agent Orange.“ Na nich byl dokola pruh s datem z roku 1967 pro Republiku Vietnam.“ Travis v současné době zažívá extrémní slabost v rukách a nohách, artritidu v krku a v zádech.

Spousta amerického vojenského personálu, která překročila území, které bylo bombardováno Agentem Orange, hlásila v následujících týdnech neuropatii ve svých nohách . Byli vystavení herbicidu po relativně krátkou dobu a k tomuto dni přesto mají omezené některé funkce svého těla.

Většina veteránu z Vietnamu vystavených Agentu Orange dostává federální pomoc, aby se vypořádali s následky expozice. Trpícím, kteří mají nemoci spojené s tímto škodlivým herbicidem, vláda USA plánuje vyplatit 67 miliard dolarů v příštích deseti letech.

Zatímco američtí veteráni stále bojují s účinky herbicidu, děti s genetickými vadami nadále připomínají občanům Vietnamu dalekosáhlé a děsivé účinky tohoto chemického jedu, který ovlivnil tři generace potomků. USA utratily 43 milionů dolarů za tuto postihnutou populaci, neboli desetinu toho, co utratily za své veterány.

Místa s výskytem Agenta Orange musí být vyčištěna, aby se zabránilo dalšímu vyvolávání chorob a genetických vad. V roce 2010 byl představen desetiletý plán pro vyčištění míst s Agentem Orange ve Vietnamu – míst, která stále obsahují nebezpečné množství této směsi.

Plán v ceně 300 milionů dolarů je plně financován Spojenými státy, nicméně se našla řada cenných přispěvatelů, kteří pomohli zajistit další potřebné finance. Zatím se utratilo 37 milionů dolarů za vyčištění, USA ukázaly aspoň část své odpovědnosti za své akce v minulosti.

Když Hillary Clintonová minulý rok navštívila Vietnam, propojila projekt, aby vyléčil ty nejhorší škody způsobené Vietnamu, aby se posílila aliance mezi USA a Vietnamem, při té příležitosti řekla: „…sdílíme bolestné dědictví minulosti, ale projekt, který zde provedeme – stejně jako naše dva národy pracující ruku v ruce na vyčišťování těchto míst – je znamením naděje budoucnosti, kterou společně budujeme.“ Mezitím herbicid pokračuje ve způsobování neléčitelných deformací na vietnamské mládeži.

I přes tyto očividné znepokojivé náznaky, že herbicidy můžou být velmi škodlivé, společnosti, které vyráběly Agenta Orange, stále rostou a rozvíjejí se, zvětšují své řady produktů a příjmy – a to nejen v USA, ale napříč světem. Letmý pohled na web Monsanta 20. června 2011 ukazuje, že společnost rostla od roku 2007 průměrně o 8% ročně. Monsanto společně s Dow Chemicals byly dvě největší společnosti, které vyráběly Agenta Orange – dohromady přibližně 12 milionů galonů, které armáda USA použila ke zničení 14% přírodního prostředí Vietnamu.

Společnosti snadno odrazily všechny protesty a požadavky. Konec konců – prostě splnily objednávky, stejně tak jako výrobci zbraní. Můžeme je vinit z toho, že americká armáda rozptýlila jejich produkt?

Možná ne. Nicméně je zde stále možnost nečistou hru. Pokud Monsanto a Dow Chemicals věděly přesně, jak je jejich produkt nebezpečný, pak byla jejich povinnost informovat vládu o dlouhodobých a katastrofických následcích masového rozšíření. Pokud nevěděli tyto základný fakta o nebezpečích jejich produktu, pak se jedná o nekontrolovatelnou nedbalost.

Tyto společnosti by měly alespoň uznat svou úlohu v tom, co se lidé bojí nazvat genocidou.

Len Aldis, zakladatel Britsko-Vietnamské přátelské asociace, který přispěl množstvím svých vlastních prostředků vidí vinu na hlavách Monsanta a Dow Chemicals. V dopise adresovaném radě Monsanta pan Aldis píše: „Nemusíte si být vědomi role, kterou hrají společnosti v tomto trestném činu, ale bylo mnoho protestů ve Velké Británii a v mnoha dalších zemích kvůli použití Agenta Orange ve Vietnamu…Viděl jsem výsledky jejich produktu ve sklenicích obsahujících nenarozené děti, pohled na který mnoho lidí nemá žaludek.“

Do této doby pan Aldis neobdržel žádnou odpověď – postoj, který je potvrzen na webových stránkách společnosti Monsanto a Dow Chemicals. Tyto weby vůbec nijak nezmiňují Agenta Orange. Pokud se to snaží zamést pod koberec, je možné jim věřit když vyrábí GM semena, herbicidy a jiné produktové řady? Jaký impuls je donutí testovat tyto laboratorní mutace?

Pokud si hrajeme s ohněm, který náš již popálil, můžeme očekávat něco jiného než být znovu popálený?

Překlad článku The secret history of Monsanto, Agent Orange and the mutilation of innocent Vietnamese
http://www.naturalnews.com/032987_Agent_Orange_Monsanto.html

Čtěte také:
Zbraň z vietnamské války tajně používána k mýcení amazonských deštných pralesů
GMO: Celosvětová koalice žádá zákaz sebevražedného osiva
Konference OSN o biologickérozmanitosti odmítla sebevražedné GM osivo
Impérium Monsanto
GMO: Monsanto korumpovalo indonéské úředníky a skandál znepokojil jeho akcionáře
Oficiální český web firmy Monsanto: http://www.monsanto.cz/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat