Rubriky | Svět

Tags | ,

Vědci objevili tajný kód skrytý v lidské DNA

Zveřejněno 14 prosince 2013 autorem FreePub

Vědci objevili tajný druhý kód schovaný uvnitř DNA, který radí buňkám, jak jsou geny řízeny.

Očekává se, že tento úžasný objev otevře dveře k diagnostice a léčbě nemocí, uvádí studie.

Od té doby, kdy byl genetický kód rozluštěn před více než 40 roky, vědci věřili, že pouze popisuje tvorbu bílkovin. Nicméně zjištění výzkumného týmu pod vedením Johna Stamatoyannopoulose z University of Washington naznačují, že genomy používají genetický kód psaný ve dvou samostatných jazycích.

Po více než 40 let jsme předpokládali, že změny DNA ovlivňující genetický kód mají dopad pouze na produkci bílkovin,“ uvedl v tiskové zprávě Stamatoyannopoulos. „Nyní víme, že tento základní předpoklad o čtení lidského genomu vynechal půlku pravdy.

Vědci zjistili, že druhý jazyk učí buňky, jak jsou geny řízeny. Tato zjištění byla publikována v pátek v časopise Science. Studie je součástí projektu Encyclopedia of DNA Elements Project, který je známý jako ENCODE.

Druhý jazyk byl tak dlouho skrytý, protože jeden jazyk je napsán na horní straně toho druhého, uvedli vědci.

Vědci již věděli, že genetický kód používá jazyk o 64 kodonech. Výzkumný tým zjistil, že některé z kodonů mohou mít dva významy – jeden v souvislosti s bílkovinami, druhý pro genové řízení. Tyto kodony dostaly jméno „duony“.

Duony pravděpodobně změní způsob, jakým lékaři interpretují lidské genomy a poskytnou vodítka pro léčbu nemocí.

Skutečnost, že genetický kód může současně napsat dva druhy informací znamená, že mnohé změny DNA, které mění proteinové sekvence, mohou ve skutečnosti způsobit nemoc narušením kontrolního programu genu nebo dokonce mohou působit oba mechanismy současně,“ uvedl Stamatoyannopoulos.

Stamatoyannopoulos dále uvedl, že tato „nová zjištění zdůrazňují, že je DNA neuvěřitelně mocným zařízením pro ukládání informací, které příroda využívá nečekanými způsoby.

 

Překlad článku Scientists discover secret code hidden within human DNA
rt.com/news/scientists-discover-dna-code-222/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat