Timeline: Ukrajina sevřená pro-EU protesty [VIDEO]

Zveřejněno 02 prosince 2013 autorem FreePub

Tisíce Ukrajinců protestují proti pozastavení rozhovorů o integraci do EU.

Tisíce demonstrantů zaplnily Náměstí Svobody (Maidan Nezalezhnosti) i přes zákaz a vypuknuté násilnosti. Chaotické scény doplnili skupiny „provokatérů,“ které zaútočily na vládní budovy

V článku je čas uváděn v rámci časového pásma na Ukrajině. Pro převod na čas u nás v ČR odečtěte jednu hodinu.

Pondělí 2. prosince
22:37: Ukrajinský prezident Janukovič požádal národ, aby dodržoval demokracii a vyjádřil své obavy u volebních místností, vyzval, aby „politici nespěchali“ do akce.

„Přijdou volby, lidé si zvolí. Bude zvolen ten, kdo bude zvolen. Vždy to tak bylo a vždy to tak musí být,“ řekl Janukovyč pro ukrajinskou televizní kanál.

22:19 Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vydal prohlášení o probíhajících událostech na Ukrajině, vyzval všechny zúčastněné strany, aby „zabránily dalšímu násilí.“

Šéf OSN rovněž požádal Ukrajince, aby „podporovali demokratické principy svobody projevu a shromažďování,“ zatímco vyzval k „smysluplnému dialogu mezi všemi zúčastněnými.“

22:10: José Manuel Barroso z Evropské komise uvedl, že je EU připravena přijmout ukrajinskou delegaci k diskuzi o „některých aspektech“ dohody o přidružení k EU, ale zdůraznil, že žádná část textu nebude znovu projednávána.

„Evropská komise je připravena projednat aspekty implementace týkající se dohody, ale nebude znovu otevírat jakýkoli druh vyjednávání,“ řekl Barroso.

21:56: Ukrajinský prezident Janukovyč a předseda Evropské komise Barroso se dnes shodli, že ukrajinská pracovní skupina navštíví Brusel v souvislosti s dohodou o přidružení a volném obchodu s EU.

„Vytváříme pracovní skupinu, která půjde do Bruselu a začne dialog,“ řekl Janukovyč.

Také zdůraznil, že chce Ukrajina příznivější podmínky této dohody, protože jsou v sázce ekonomické zájmy země.

21:49: Ukrajina je připravena zvýšit nákup ruského plynu, pokud Moskva bude souhlasit s tím, že sníží cenu, řekl v Kyjevě novinářům prezident Janukovyč.

„Pojďme se dohodnout na následujícím: obnovíme spotřebitelský trh a vy snížíte cenu,“ řekl.

Janukovyč připomněl, že v letošním roce poklesly dodávky ruského plynu na Ukrajinu o 18 miliard kubických metrů.

21:23: Kyjev a Moskva se dohodli na zahájení jednání, jejichž cílem je oprava vzájemných vztahů, řekl novinářům prezident Janukovyč.

„My [Rusko a Ukrajina] se navzájem dobře známe, naše pracovní skupiny mají ve všech oblastech dlouhou historii spolupráce a bude potřeba spousta času, abychom si navzájem porozuměli,“ řekl.

V průběhu rozhovorů se bude řešit jen několik otázek, které vyžadují zapojení prezidentů, zdůraznil Janukovyč. Podle prezidenta je jednou z těch důležitých otázek cena plynu.

21:01: Prezident Janukovyč řekl, že Ukrajina pozastavila podepsání dohody o přidružení k EU, protože nechtěla ztratit svůj obnovený dialog s Ruskem.

„Pokud tuto dohodu podepíšeme, ztratíme tento dialog. Pak už by to nebyl žádný rozdíl,“ vysvětlil.

Podle Janukovyče začaly rozhovory Kyjeva a Moskvy po summitu nezávislých států, který se konal v říjnu v běloruském Minsku.

20:41: Demonstranti blokující vstup do budovy ukrajinského kabinetu ministrů uvedli, že pro dnešek končí protest, ale že se zítra vrátí. Nejméně 300 lidí s vlajkami opoziční strany stálo v této oblasti a zabraňovali komukoli ve vstupu do budovy.

20:32: Ukrajinské orgány identifikovaly lidi zodpovědné za provokaci na pro-EU shromáždění v Kyjevě, které bylo násilně rozehnáno o víkendu policií, uvedl premiér Nikolaj Azarov na setkání s velvyslanci EU a USA.

„Máme zájem na vyhnutí se takovým provokacím,“ řekl a dodal, že jde o akce tzv. „ultras“ z anarchistické strany Bratrstvo (Bratstvo) a o „dobře vycvičené lidi“ z organizace Svoboda, kteří nedali policii jinou možnost, než použít sílu.

19:55: Ukrajinští představitelé si nebyli vědomi toho, že policie použila hrubou sílu k rozehnání pro-EU demonstrantů o víkendu v Kyjevě, řekl premiér Nikolaj Azarov.

„Říkám vám zcela upřímně: ani prezident [Viktor Janukovyč], ani premiér nevěděl, že byla taková operace připravována,“ zdůraznil.

19:32: Šéf kyjevské policie Valery Koryak byl propuštěn poté, co byla proti protestujícím použita síla, uvedl premiér Nikolaj Azarov.

Co se týče zbytku policejních sil, byl s nimi proveden proces informování a vysvětlování, dodal premiér.

19:15: Policisté „zašli příliš daleko,“ když o víkendu rozehnali pro-EU shromáždění v Kyjevě, avšak takto krutý zákrok mohl být podle ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče vyprovokován demonstranty.

19:05: Ukrajina navrhla některé změny v EU, aby došlo k dohodě o přidružení mezi oběma stranami, řekl západním diplomatům v Kyjevě ukrajinský premiér Nikolaj Azarov.

„Rádi bychom diskutovali o ustanovení, které nás obtěžují. Rádi bychom, aby se s naší iniciativou zacházelo pozorně a možná budeme schopni dosáhnout kompromisu,“ zdůraznil Azarov.


Pokud video nefunguje, je ke stažení zde

>> Bílý dům bude zvažovat sankce proti Janukovyčovi

18:52: Ukrajinské orgány zjistily prvky převratu v pokusech blokovat vládní agentury demonstranty, uvedl premiér Nikolaj Azarov při setkání s velvyslanci zemí EU a USA v Kyjevě.

Také ujistil diplomaty, že vláda je připravena poskytnout záruky, že nebudou použita proti pokojným demonstrantům v hlavním městě síla.

18:33: Situace s masovými nepokoji v Kyjevě je mimo kontrolu, řekl ukrajinský premiér Nikolaj Azarov, když se setkal s diplomaty EU a USA v Kyjevě.

„Věci se změnily. Na jedné straně nejsme donucovací orgány, ale na druhou stranu politici, kteří se připojují k této akci nyní výrazně radikalizují situaci. Masový charakter těchto akcí se stal neovladatelný, nebo spíše řízen určitými politickými silami,“ citovala jej tisková agentura RIA Novosti.

Azarov řekl, že některé politické síly žijí v „iluzi“, že můžou svrhnout vládu, a dodal, že opozice vypracovává plán, který zahrnuje převzetí budovy ukrajinského parlamentu silou.

Na druhé straně ukrajinské orgány nařídily policii, aby použila proti pokojným demonstrantům sílu.

18:20: Jednání o dohodě o přidružení Ukrajiny k Evropské unii bude pokračovat po nadcházející návštěvě ukrajinské delegace v Bruselu, řekl Jan Tombinski, velvyslanec EU na Ukrajině.

18:15: Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč a jeho vláda jsou připraveni na jednání s demonstranty v Kyjevě, řekl premiér Nikolaj Azarov na setkání se zahraničními velvyslanci.

Také naléhal, aby velvyslanci EU udělali vše, co je v jejich silách, aby přesvědčili opoziční vůdce, aby zasedli k jednacímu stolu.

17:36: Tisíce lidí vyšly do ulic západních ukrajinských měst Lvov, Ternopol a Ivano-Frankovsk poté, co orgány silně prozápadních měst oznámily generální stávky.

Překlad článku Clashes in Kiev amid massive pro-EU protests: LIVE UPDATES
rt.com/news/urkaine-eu-protests-updates-548/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat