Tisíce Makedonců protestovaly proti schválení rozpočtu na rok 2013

Zveřejněno 02 ledna 2013 autorem FreePub

Tisíce Makedonců vyšly do ulic v hlavním městě Skopje, aby vyjádřili svůj hněv ze schválení rozpočtu na rok 2013.

V sobotu se demonstranti shromáždili před ústředím makedonské pravicové strany, požadovali, aby premiér Nikola Gruevski okamžitě rezignoval.

„Tak jsme tady a protestujeme, protože tento režim musí být svržen, uvidíme, jak tento režim padne…,“ řekl jeden demonstrant při protestu.

Protest přichází poté, co parlament začátkem minulého týdne schválil rozpočet na rok 2013 v hodnotě 3,2 miliard amerických dolarů, který opoziční strany, včetně strany Sociálnědemokratické unie Makedonie (SDSM), vidí jako zbytečné výdaje.

Vůdce strany SDSM Branko Crvenkovski vydal prohlášení, ve kterém tvrdí: „Nemáme skutečný parlament a skutečnou vládu…tato vláda ani nemůže dýchat, aniž by si vzala půjčku.“

24. prosince se tisíce provládních stoupenců a podporovatelů opozice střetly kvůli státnímu rozpočtu blízko parlamentu v hlavním městě, nejméně osm demonstrantů bylo zraněno.

Makedonie, soused Řecka, sklouzla do recese v roce 2012. Krize zasáhla zemi, která měla jednu z nejvyšších úrovní nezaměstnanosti v Evropě.

Evropa se ponořila do finanční krize na začátku roku 2008. Insolvence nyní ohrožuje těžce zadlužené země jako Řecko, Portugalsko a Španělsko.

Zhoršení dluhové krize donutilo vlády Evropské unie přijmout tvrdá úsporná opatření a tvrdé ekonomické reformy, které spustily případy sociálních nepokojů a masivní protesty v mnoha evropských zemích.

Překlad článku Thousands of Macedonians protest over 2013 budget approval
presstv.ir/detail/2012/12/30/280874/macedonians-protest-over-2013-budget

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat