Rubriky | Asie a Pacifik

Tisíce Pákistánců protestovaly proti americkým bezpilotním letounům

Zveřejněno 24 listopadu 2013 autorem FreePub

Demonstranti zablokovali silnici, kterou používá NATO pro přepravu zásob.

Protest byl veden politickou stranou Tehrik-e-Insaf (PTI), kterou vede Imran Khan, bývalý mezinárodní hráč kriketu, který se stal politikem.

Protestující byli podpořeni svými spojenci v provinční vládě Khyber Pakhtunkhwa a také se k nim připojily politické strany Jamaat -i-Islami (JI) a Awami Jamhoori Ittehad (AJIP).

„Budeme vyvíjet na Ameriku tlak a náš protest bude pokračovat, dokud nedojde k zastavení útoků bezpilotních letounů,“ řekl Khan novinářům.

„Jsme tady, abychom dali jasně najevo, že nyní již Pákistánci nemůžou mlčet o útocích bezpilotních letounů,“ řekl Shah Mehmood Qureshi, člen PTI.

Imran Khan je ostrým kritikem amerických útoků bezpilotními letouny, argumentuje, že porušují pákistánskou suverenitu. Khan řekl, že pákistánská vláda nedělá nic pro zastavení těchto útoků s výjimkou prohlášení. Dodal, že protesty budou pokračovat na neurčito.

Khan zdůraznil, že NATO nebude dovoleno projíždět přes Khyber Pakhtunkhwa, dříve nazývaný Severozápadní hraniční provincií, a dodal, že tamní provinční vláda vedená PTI má mandát na blokování kamionů NATO projíždějících tímto územím.

Dříve Imran Khan varoval, že zásobovací trasy NATO budou blokovány, pokud budou pokračovat americké dronové útoky v Pákistánu, které ohrožují mírové rozhovory jeho země s Talibanem.

>> Nejnovější americký bezpilotní letoun létá, plave a jezdí po zemi [VIDEO]
>> OSN: Nálety bezpilotních letounů ohrožují globální bezpečnost [VIDEO]
>> Bílý dům obhajuje svou politiku útoků bezpilotních letounů

Útok z 1. listopadu zabil bývalého vůdce pákistánského Talibanu, den předtím pákistánská vláda uvedla, že ho chce pozvat k mírovým rozhovorům. Úředníci uvedli, že byli útokem rozzuřeni, přestože je o pákistánské vládě známé, že v minulosti podporovala některé útoky dronů.

Lidé ze strany PTI a JI cestovali do Peshawaru z celého Pákistánu a zhruba 10 000 lidí se zúčastnilo sobotních protestů. Protestující vykřikovali protiamerická hesla jako „Stop útokům bezpilotních letounů“ a „Pryč s Amerikou.“

„Účastním se dnešního protestu, abych sdělil Americe, že je nenávidíme, protože zabíjí bezpilotními letouny naše lidi. Amerika musí přestat s těmito útoky pro mír v naší zemi,“ řekl 21-letý Hussain Shah, vysokoškolský student nejstarším a nejrozšířenějším pákistánským novinám Dawn.

>> Dawn: Thousands protest against drone strikes in Peshawar

Americké bezpilotní letouny pravidelně provádí mimosoudní zabíjení islamistických vůdců a způsobují velmi často vedlejší ztráty – mnoho civilních obětí.

V sobotu byla v místě protestu zavedena přísná bezpečnostní opatření s 500 policisty ve službě. Kamiony byly odkloněny na jinou trasu, nicméně vládní úředník Tahir Khan uvedl, že v sobotu byl pouze malý provoz ze strany NATO a že většina kamionů projela v pátek večer hraničním přechodem.

Demonstranti uvedli, že začnou od sobotní noci blokovat kamiony NATO, které přepravují zásoby skrze Khyber Pakhtunkhwa, což by mohlo zažehnout konflikt s pákistánskou federální vládou.

Americké velvyslanectví v Islámábádu odmítlo tuto věc komentovat.

>> Spojené státy páchají bezpilotními letouny válečné zločiny [VIDEO]
>> Nad Německem budou létat americké bezpilotní letouny
>> Americké útoky bezpilotních letounů zhoršují extrémismus

Překlad článku Thousands block NATO convoy route to protest US drone strikes in Pakistan
rt.com/news/nato-pakistan-drone-protest-208/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat