Tisíce Řeků protestovaly proti úsporným opatřením [VIDEO]

Zveřejněno 07 listopadu 2013 autorem FreePub

Přes 10 000 Řeků vyšlo do ulic Atén na protest proti vládním úsporným opatřením.

Inspektoři tzv. trojky jsou totiž v Aténách, aby přezkoumaly finanční výpomoc Řecku.

Ve středu se zhruba 12 000 lidí zúčastnilo dvou samostatných pochodů k parlamentu.

Podobné protesty se rovněž konaly ve druhém největším řeckém městě Soluň, kde zhruba 10 000 Řeků protestovalo proti vládním reformám.

Demonstranti tvrdí, že škrty platů a důchodů, které požaduje trojka, jim způsobí problémy základního přežití.

„Už toho bylo dost, ztratili jsme svou důstojnost,“ řekl demonstrant Fotini Halikiopoulou a dodal: „Obětovali jsme všechno a trojka neustupuje ani o píď.“

Tyto pochody se konaly v době, kdy největší soukromé a veřejné odbory uspořádaly 24-hodinovou stávku na protest proti škrtům mezd, plánovanému propouštění ve veřejném sektoru a proti privatizaci.


Pokud video nefunguje, je ke stažení >> zde <<

Mezi těmi, kteří se připojili ke stávce, byli učitelé, lékaři, obecní zástupci a pracovníci v dopravě. Řídící letového provozu provedli tříhodinovou stávku mezi 10:00 a 13:00 GMT.

V této době byli na návštěvě v Aténách inspektoři tzv. trojky – Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu, aby zhodnotili poslední záchranný balíček Řecku.

Podle představitelů odborů se odborové organizace obávají, že Atény budou muset zavést v následujících letech nové škrty mez a důchodů ve snaze dostát svým cílům ohledně záchranného balíčku.

Koaliční vláda premiéra Antonise Samarase odmítla další škrty mezd a důchodů nebo zvyšování daní pro vyplnění mezery v rozpočtu.

V úterý při televizním rozhovoru Samaras řekl: „Společnost to nemůže zvládnout, ekonomika to nemůže zvládnout a nevyžaduje to ani aktuální finanční situace země.“

Řecko je v epicentru dluhové krize eurozóny a zažívá šestý rok recese, zatímco tvrdá úsporná opatření po sobě zanechala desítky tisíc lidí bez práce.

Současná nezaměstnanost dosahuje v Řecku nad 27%, banky jsou v nejisté pozici a důchody a platy byly zkráceny.

Překlad článku Thousands march in Greece to protest austerity
www.presstv.ir/detail/2013/11/06/333348/greeks-march-to-protest-austerity/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.