Rubriky | Asie a Pacifik

Tags | ,

Turci odsuzují vlastní vládu za pomoc syrským rebelům

Zveřejněno 26 února 2013 autorem FreePub

Obyvatelé jižní turecké provincie Hatay vyjádřili zděšení z přístupu Ankary.

Místní obyvatelé tvrdí, že turečtí představitelé přilili olej do ohně syrského konfliktu a stěžují si na velký příliv Libyjců, Maročanů a Tunisanů do své země. Jsou přesvědčeni, že tyto arabské státy používají tureckou půdu jako přestupní stanici do Sýrie a připojují se k rebelům, kteří bojují proti syrským armádním silám.

„Co dělají libyjští státní příslušníci v Antakyi? Co dělají ti Libyjci v Turecku? Samozřejmě jsou na cestě do Sýrie,“ řekl Bassil Samaan Chipper z křesťanské asociace.

Obyvatelé provincie Hatay řekli pro Press TV, že Katar, Saudská Arábie a Turecko nechali Sýrii upadnout do chaosu a do před mnoha lety vykontruovaného scénáře.

„Tento plán byl vytvořen před lety. Katar, Saudská Arábie a Spojené státy hrají velkou hru. Snaží se omezit vliv Íránu v regionu. Syrský lid platí cenu svými životy,“ řekl Turek Farid Mainy. Dodal, že rakety země-vzduch Patriot nasazené v provincii jsou na ochranu. Mainy také odmítl možnost ohrožení ze strany Sýrie.

V prosinci 2012 NATO schválilo tureckou žádost o nasazení systému Patriot na svém území. Německý Bundesta toto nasazení schválil s omezením na jeden rok.

Každá baterie Patriot má v průměru 12 odpalovacích zařízení.

Rusko, Sýrie a Írán jsou silně proti umístění systémů Patriot v Turecku.

21. ledna dvě lodě přepravující holandské a německé baterie Patriot zakotvily v tureckém přístavu Iskenderun. Nizozemské baterie byly nasazeny v Adaně, zatímco německé baterie byly odeslány do Kahramanmarasu. Pár raket Patriot poslaly i Spojené státy a to do provincie Gaziantep.

Sýrie zažívá nepokoje od března 2011. Mnoho lidí, včetně velkého počtu příslušníků bezpečnostních sil, bylo zabito při násilnostech. Syrská vláda tvrdí, že je chaos řízen ze zahraničí a objevují se zprávy, že je velký počet bojovníků cizí státní příslušnosti.

Překlad článku Hatay residents condemn Turkey support for Syria rebels
presstv.ir/detail/2013/02/25/290738/turks-slam-govt-support-for-syria-unrest

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat