Rubriky | Asie a Pacifik

Turecko: Zatčení demonstranti proti NATO raketám Patriot

Zveřejněno 22 ledna 2013 autorem FreePub

Turecká policie jich zatkla desítky, protože odsoudili nasazení raket NATO země-vzduch Patriot u hranic se Sýrií.

Policie v pondělí zatkla 25 demonstrantů poté, co se snažili dostat přes zátarasy na vojenskou leteckou základnu Incirlik ve městě Adana, kde američtí vojáci montují dvě baterie raket Patriot, které budou později nasazeny v Gaziantepu blízko hranic Sýrie.

Protesty se konaly také v hlavním městě u amerického velvyslanectví, kde naštvaní demonstranti odsoudili to, co nazvali intervencionistickou politikou Ankary vůči Sýrii.

Již dříve dvě lodě vezoucí dvě baterie raket Patriot, jedna z Německa a jedna z Nizozemí, zakotvily v přístavu Iskenderun na jihozápadě Turecka. Jde o součást autorizované operace NATO, nasazení pokročilé moderní výzbroje podél pohraničí.

Šest baterií amerických raket, které jsou účinné proti letadlům a raketám krátkého doletu, bude nasazeno v Adaně na jihu Turecka a ve městech Kahramanmaras a Gaziantep společně s 350 vojáky z každé přispívající země.

V prosinci 2012 NATO schválilo žádost Turecka o nasazení raket Patriot na vlastním území. Německý Bundestag schválil nasazení na jeden rok, od 14. prosince 2012.

Každá baterie Patriot má v průměru 12 odpalovacích zařízení. NATO tvrdí, že raketové systémy budou fungovat do začátku února.

Sýrie odsoudila turecký plán rozmístění těchto raket podél společné hranice, nazývá to dalším aktem agrese vlády tureckého premiéra Recepa Tayyip Erdogana.

Překlad článku Turkish police arrest anti-Patriot protesters
presstv.ir/detail/2013/01/21/284791/arrested-in-turkey-nato-protests

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat