Rubriky | Evropa

Ukrajinci protestovali proti politické represi

Zveřejněno 27 února 2013 autorem FreePub

Tisíce Ukrajinců vyšly do ulic proti „politické represi“ a uvěznění bývalé premiérky Tymošenkové.

Nejméně 5 tisíc aktivistů ze tří opozičních hnutí křičelo „svobodu Julii!“, když v pondělí vyšli do ulic v hlavním městě Kyjevě na protest proti vládě prezidenta Viktora Janukoviče, který je nyní v Bruselu na klíčovém summitu s vůdci z Evropské unie.

„Náš slogan je ‚Ukrajina v Evropě, Ukrajina bez Janukoviče‘,“ řekl člen z politické strany uvězněné bývalé premiérky Tymošenkové (Batkivshchyna).

Strana Batkivshchyna, strana Vitaliho Klitschkova Udar (Úder) a nacionalistická strana Svoboda zorganizovaly demonstraci proti uvěznění Janukovičových rivalů.

Uvězněná ex-premiérka byla odsouzena za překročení svých pravomocí při jednání o dodávkách plynu z Ruska v roce 2009. Tvrdí, že je nevinná a obviňuje prezidenta Viktora Janukoviče, že ji poslal do vězení.

Janukovič, který byl prezidentem po dobu tří let, odmítl osvobodit svoji soupeřku a argumentoval, že byla odsouzena nezávislým soudem.

Kritici tvrdí, že Janukovič tlačil centralizaci moci a zátah na opoziční hnutí, což vedlo k nespokojenosti a dramatickému poklesu podpory jeho vlády.

Janukovič se mezitím setkal s vedoucími představiteli Evropské unie tento týden v Bruselu, kde jednali o balíčku podpory pro bývalé sovětské země v hodnotě asi 610 milionů eur.

Překlad článku Ukrainians protest against ‚political repression‘
presstv.ir/detail/2013/02/25/290773/ukrainians-protest-against-repression

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat