Rubriky | Ameriky

Uruguay zlegalizoval prodej a produkci marihuany [VIDEO]

Zveřejněno 11 prosince 2013 autorem FreePub

Uruguay jako první země na světě zlegalizovala prodej i produkci marihuany.

Prezident Jose Mujica prosadil toto opatření jako způsob potírání nelegálního drogového průmyslu, který zdecimoval části Uruguaye.

Parlamentem zákon prošel v úterý večer, výsledky jsou 16 pro a 13 proti. Senátor Alberto Couriel, člen vládnoucí levicové koalice Široká fronta nazval toto schválení „historickým dnem“ pro Uruguay.

Podle nové legislativy bude cena marihuany stanovena na jeden dolar za gram s cílem snížit její cenu na černém trhu, kde se prodává za 1,4 dolaru za gram. Prodej a výrova marihuany bude regulována speciálními orgány státní správy, které budou spravovat databázi dospělých občanů registrovaných ke konzumaci marihuany.

Toto je pokus ukončit nelegální obchod s drogami pomocí identifikace trhu a vrhnout na něj světlo,“ řekl v prohlášení prezident Mujica. Mujica dodal, že zákon nebude podporovat spotřebu marihuany, ale pouze identifikuje spotřebitele, takže orgány budou moci „zasáhnout, pokud to uživatel přežene.“

>> Maroko usiluje o legalizaci pěstování a vývozu marihuany
>> Lékařská marihuana možná léčí osteoporózu
>> Lékařská marihuana se stává senzačním lékem proti rakovině

Před touto novou legislativou nebyla konzumace marihuany v Uruguayi trestána, ale její prodej a výroba vyly považovány za trestný čin.

Řada podmínek bude řídit prodej a výrobu marihuany. Registrovaní Uruguayci nad 18 let budou mít právo koupit si až 40 gramů marihuany v lékárnách každý měsíc a pěstovat maximálně šest rostlin na svém pozemku. Legislativa také povoluje vytvoření tzv. konopných klubů s až 45 členy, kteří budou moci pěstovat až 100 rostlin.

Uruguayská Národní protidrogová rada odhaduje, že v jejich zemi existuje zhruba 120 000 uživatelů marihuany z celkového počtu 3,3 milionů obyvatel. Spotřebitelské organizace odhadují větší číslo a to kolem 200 000.

Zákon vyvolal debatu v celé Latinské Americe o problematice nelegálního obchodu s drogami a problémy, které vytváří.

Myslím, že je to nereálné,“ řekl letos paraguayský protidrogový ministr Luis Rojas pro španělskou tiskovou agenturu Efe. Navzdory tomuto novému zákonu Rojas řekl, že věří, že Uruguay bude i nadále dostávat marihuanu vypěstovanou v Paraguayi.

Navíc prezident brazilské poslanecké sněmovny Eduard Alves řekl, že Brazílie není připravena na legalizaci marihuany v sousedním Uruguayi. Podle policejních údajů se zhruba 80% marihuany vypěstované v Paraguayi vyváží do Brazílie, kde živí ilegální obchod s drogami. Brazílie je znepokojena tím, že by legalizace drog mohla vést k podobnému systému v Uruguayi.

>> Marihuana ohrožuje farmaceutický průmysl léků proti bolesti
>> Způsobuje marihuana rakovinu? Vědci tvrdí, že marihuana proti rakovině bojuje

 

Překlad článku Uruguay legalizes sale and production of marijuana
rt.com/news/uruguay-legalizes-sale-marijuana-987/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat