Rubriky | Ameriky

Uruguayský prezident podepsal zákon legalizující obchod s marihuanou

Zveřejněno 25 prosince 2013 autorem FreePub

Prezident Jose Mujica podepsal návrh zákona i přes globální kritiku.

OSN odsoudila tento návrh zákona jako porušení mezinárodního práva, zatímco Mujica tvrdí, že sníží nelegální obchod s drogami.

Mujicův sekretář Diego Canepa řekl agentuře Associated Press, že prezident zákon podepsal v pondělí večer. Nyní má uruguayská vláda čas až do 9. dubna – kdy bude zákon plně platný – aby dokončila předpisy, kterými se bude řídit prodej a pěstování marihuany.

K dnešnímu dni je nyní v Uruguayi legální pěstovat až šest rostlin konopí pro jednu rodinu. Uruguayci také budou moci koupit marihuanu v lékárnách, jakmile se zaregistrují do celostátní databáze. Množství marihuany, které si může člověk každý měsíc koupit, je zpočátku nastaveno na 40 gramů.

Prezident Mujica prosadil tuto legislativu jako způsob, jak se zbavit nelegálního obchodu s drogami. Tržní cena marihuany je stanovena tak, aby byla nižší než její cena na černém trhu, na kterém se prodává za 1,4 dolaru za gram.

Nicméně byl Mujica kritizován mezinárodním společenstvím. Raymond Yans z Mezinárodního výboru OSN pro kontrolu omamných látek (INCB) to popsal jako „překvapivé“ a řekl, že se Uruguay „vědomě rozhodl porušit všeobecně dohodnuté a mezinárodně schválené smlouvy.

Jeho komentář vyprovokoval uruguayského prezidenta k reakci, který Yanse označil za lháře.

Řekněte tomu muži, ať přestane lhát,“ řekl Mujica v rozhovoru s uruguayským televizním kanálem Canal 4.

Prezident rovněž poznamenal, že jak Washington tak Colorado legalizovaly marihuanu a přesto na to nebyla taková odezva ze strany OSN.

Máme různá pravidla? Jedny pro Uruguay a jedny pro silné země světa?“ řekl Mujica.

Tajemník Národního sekretariátu pro drogy Julio Calzada řekl španělské tiskové agentuře EFE, že pracují na vnitrostátní databázi, která bude regulovat pohyb marihuany „od okamžiku sklizně až po její prodej.

Musíme si ujasnit podmínky, které budou řídit tento složitý řetězec výroby, distribuce a prodeje,“ řekl Calzada a dodal, že klíčem k úspěchu je, že systém bude pro občany i okolní země bezpečný.

 

Překlad článku Uruguayan president signs bill legalizing marijuana trade
hrt.com/news/uruguay-president-signs-marijuana-779/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat