USA a Británie přestaly s neletální podporou syrské opozice [VIDEO]

Zveřejněno 13 prosince 2013 autorem FreePub

Washington a Londýn přestaly s pomocí syrským povstalcům přes Turecko.

Obě země s tím přestaly poté, co radikální islamisté začali získávat kontrolu nad základnami Syrské osvobozenecké armády (Free Syria Army, FSA) v severní Sýrii. Turecko údajně uzavřelo své hranice se Sýrií.

V pátek radikální ozbrojenci z Islámské fronty obsadili několik prostorů, které patří Nejvyšší vojenské radě (SMC) FSA u hraničních přechodu Bab al-Hawa poblíž hranic s Tureckem, uvedla agentura Reuters.

Islámská fronta je tvořena šesti hlavními povstaleckými skupinami se silnými vazbami na al-Kájdu, údajně obsadily sklady s americkou neletální pomocí, která již byla doručena do Sýrie.

Islamisté jednají na vlastní pěst, bez varování, bez poskytnutí vysvětlení pro své činy.

Dosud není jasné, zda Islámská fronta při obsazování pracovala nějakým způsobem s Islámským státem Irák v Sýrii (ISIS) nebo s frontou al-Nusra, obě tyto skupiny byly ze strany Spojených států označeny jako teroristické.

V důsledku této situace pozastavily Spojené státy veškeré dodávky nesmrtící pomoci do severní Sýrie,“ uvedl ve středu mluvčí amerického velvyslanectví v turecké Ankaře s tím, že humanitární pomoc distribuována prostřednictvím nevládních organizací nebude ovlivněna.

Diplomat také oznámil, že vyšetřování incidentu „provede inventarizaci amerického vybavení a dodávek poskytnutých pro SMC.“ O den později Bílý dům toto rozhodnutí potvrdil.


Pokud video nefunguje, je ke stažení zde

>> Obama si vybíral, co se mu hodilo, aby odůvodnil útok na Sýrii
>> Syrští radikálové představují hrozbu pro Evropu [VIDEO]
>> Saláfisté budou vyvolávat sektářské násilí v Sýrii, Iráku a Libanonu

Tento krok byl kopírován Velkou Británií. Britská Zahraniční kancelář (Foreign Office) uvedla,že se na incident podívá s tím, že „nebude dodávat žádné vybavení“ pro FSA zatímco bude probíhat vyšetřování. Nicméně pomoc může být obnovena, jakmile podmínky na zemi zaručí „bezpečné dodání“ vybavení.

Zatím zůstává nejasné, co přesně bylo militanty obsazeno. Podle amerických zákonů se nesmrtící pomoc může skládat z rádií, pomocných zpravodajských informací, neprůstřelných vest a zdravotnického materiálu.

Americký politolog Eugene Puryear z Koaliace ANSWER (Act Now to Stop War and End Racism) uvedl pro RT, že osekání podpory je ze strany USA uznání války ve válce a že si USA a jejich spojenci myslí, že zde mohou stále dostat věci pod svou kontrolu, aby bylo možné získat totální nadvládu nad opozicí.

Obamova administrativa nyní používá své původní plány, což bylo – společně se zeměmi Perského zálivu a Evropské unie – rozdmýchat občanskou válku, která by svrhla režim prezidenta Bašára al-Assada. Tento plán se jim zcela zhroutil,“ řekl Puryear. „Myslím, že tento pokus odstřihnout pomoc bude pravděpodobně dočasný…aby poslal zprávu: Pokud chcete dostávat všechny tyto věci, pak musíte hrát podle našich pravidel.

Puryear dodal, že je pro USA boj o nadvládu nad opozičními silami složitá hra.

USA mají plnou kontrolu nad opozicí v širším měřítku, ale vidíme síly napojené na al-Kájdu, které jsou stále více asertivní a snaží si ukrojit co nejvíce moci pro sebe,“ řekl. „Přesto jsou islamistické skupiny značně financovány státy Perského zálivu, které jsou co se týče Sýrie se Spojenými státy značně sladěny.“

>> V Sýrii bojují saúdští zločinci [VIDEO]
>> Syrští rebelové popravili civilisty ve vesnici Sadad [VIDEO]
>> Americký zákonodárce: McCain podporoval al-Kájdu v Sýrii

 

Překlad článku US, UK suspend non-lethal aid to Syrian opposition
rt.com/news/us-suspends-aid-syria-060/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat