Rubriky | Ameriky

Tags | ,

USA chtějí deregulovat vývoz zbraní, aktivisté bijí na poplach

Zveřejněno 26 října 2013 autorem FreePub

Bojovníci za lidská práva varují před americkým plánem na další deregulaci vývozů zbraní.

Největší deregulace vývozu zbraní v historii USA proběhla v rámci reformní iniciativy exportu Obamovy administrativy, uvedl Inter Press Service (IPS).

„Jsme vážně znepokojeni kvůli těmto reformám, které otevřou stavidla zbraňových technologií, které mají ničivý dopad na lidská práva,“ řekl pro IPS Adotei Akwei, ředitel pro vztahy s vládou americké pobočky Amnesty International. „Mohlo by to usnadnit porušování lidských práv po celém světě.“

Plán je součástí tzv. Export Control Reform Initiative (ECRI) – který byl vytvoen Obamovou administrativou v roce 2010 – ke zjednodušení vývozu amerických zbraní a odstranění nadbytečných omezení a právních předpisů.

Bývalí vládní představitelé a aktivisté za lidská práva se obávají, že takto rozsáhlá deregulace vývozu ubraní bude mít vážné důsledky na lidská práva a negativní dopad na americkou zahraniční politiku.

„V oblasti lidských práv bojujeme posledních 30 let, abychom se pokusili vytvořit větší dohled a regulace na světovém obchodu se zbraněmi, protože jsou spojeny s porušováním lidských práv, jako jsou vraždy, vysídlení obyvatel a mučení,“ řekl Akwei pro IPS. „A nyní vidíme, jak Spojené státy ustupují od těchto závazků. Je to velmi alarmující.“

Nová iniciativa převede dohled nad vývozem zbraní z ministerstva zahraničí na ministerstvo obchodu. Kritici varují, že tato změna zvýší rizika spojená s vývozem zbraní.

Nová deregulace přichází v době, kdy americké ministerstvo obrany plánuje prodat rakety a bomby „bunker-buster“ do Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů ve dvou samostatných obchodech v hodnotě 11,8 miliard dolarů.

V srpnu organizace Cluster Munition Calition kritizovala Spojené státy za to, že prodávají kazetové bomby do Saúdské Arábie.

Spojené státy a jejich spojenci na Blízkém východě odmítli podepsat Úmluvu o kazetové munici, která zakazuje výrobu, převoz, používání a skladování kazetové munice.

Saúdská Arábie a Spojené státy jsou mezi dvanácti zeměmi, které použily kazetovou munici. USA je použily několikrát, Saúdská Arábie ji použila proti Iráku v roce 1991.

Překlad článku US moves to deregulate arms export, activists sound alarm
www.presstv.ir/detail/2013/10/18/330071/us-reforms-arms-exports/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat