USA nasadí nad Jižní Koreu jaderné bombardéry B2

Zveřejněno 29 března 2013 autorem FreePub

USA nasadí dva bombardéry B2 nad Jižní Koreou.

Jejich cílem bude „odrazení“ uprostřed eskalujícího napětí na Korejském poloostrově kvůli hrozbě severokorejského útoku.

Bombardéry odletěly z letecké základny Whiteman v americké Missouri, shodily munici na klamné cíle ve čtvrtek a dokončily 13 000 mil dlouhý okružní let, uvedla tisková zpráva americké armády.

„Bombardéry B2 jsou důležitým prvkem americké schopnosti odstrašování v asijsko-tichomořském regionu,“ uvádí se v prohlášení.

Rozmístění bombardérů nadále vyhrotí napětí v regionu a to zejména poté, co rozčilená Severní Korea v posledních dnech opakovaně hrozila útokem na americkou pevninu, Havaj a Guam a stejně tak na americké vojenské základny v Jižní Koreji a v Japonsku.

Podle úterní zprávy korejské zpravodajské agentury KCNA uvedl Pchjongjang svou armádu do bojeschopného stavu pro případný útok proti USA.

Poslední hrozba přišla den poté, co Spojené státy a Jižní Korea podepsaly vojenský pakt, který umožňuje spojenci reagovat i na malé provokace ze strany Severní Koreje.

„To umožňuje oběma národům společně reagovat na provokace KLDR s tím, že by Jižní Korea vedla a USA by podporovaly,“ řekl v pondělí mluvčí jihokorejského ministerstva obrany Kim Min-seok.

Každoroční společné vojenské cvičení USA a Jižní Koreje přililo olej do ohně v tomto regionu. Sankce Rady bezpečnosti OSN proti KLDR kvůli jejímu poslednímu jadernému testu tento stát rozhněvalo.

Po sankcích, které jednomyslně schválila 15-ti členná rada, Severní Korea roztrhala desítky let trvající mírovou smlouvu se svým jižním sousedem a několik hodin poté pohrozila jaderným útokem proti USA.

Překlad článku US deploys nuclear-capable B2 stealth bombers over South Korea
presstv.ir/detail/2013/03/28/295505/us-deploys-nuclear-jets-over-south-korea

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat