Rubriky | Afrika, Ameriky

Tags | ,

USA plánují základnu pro bezpilotní letouny v Africe

Zveřejněno 30 ledna 2013 autorem FreePub

Americká armáda plánuje zřídit základnu pro své vojáky v severozápadní Africe.

Plánuje to kvůli zvýšení své špionážní činnosti v tomto regionu. Úředníci, kteří mluvili pod podmínkou anonymity, v pondělí řekli, že americké vojenské velitelství v Africe (AFRICOM) připravuje plány na vytvoření základny pro bezpilotní letouny, pravděpodobně v západním Nigeru.

Úředníci také řekli, že by tato základna byla používána pouze pro průzkumné drony, ačkoli nemůžou vyloučit prováděný raketových útoků. Pokud by byl tento plán proveden, šlo by o další rozšíření americké vojenské přítomnosti v Africe. Pentagon nedávno oznámil plány na nasazení specializovaných vojáků v 35 zemích Afriky.

Američtí úředníci tvrdí, že v případě schválení tohoto plánu by mohlo být do této základny posláno až 300 amerických vojenských zaměstnanců a dodavatelů, aby ovládaly drony.

Niger, převážně pouštní země na východní hranici Mali, je místo, kde v současné době vojáci z Mali a Francie bojují proti bojovníkům, kteří ovládají severní část této západoafrické země. „Přímo to souvisí s misí v Mali, ale také by to posílilo přítomnost pro I.S.R. (sběr informací, pozorování a průzkum),“ řekl v pondělí jeden americký vojenský činitel.

Armáda Spojených států má jednu stálou základnu ve východoafrické zemi Džibuti. V říjnu Washington Post tvrdil, že z této základny každý den vzlétá zhruba 16 amerických bezpilotních letounů.

Washington využívá drony pro útoky v několika zemích, prohlašuje, že jsou zaměřeny na „teroristy“. Podle svědků ale útoky vedly většinou k obrovským civilním ztrátám.

Překlad článku US planning drone base in Northwest Africa: Officials
presstv.ir/detail/2013/01/29/286105/us-eying-drone-base-in-northwest-africa

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat