Rubriky | Afrika, Ameriky

Tags | , ,

USA postavily základnu bezpilotních letounů v Nigeru

Zveřejněno 24 února 2013 autorem FreePub

USA zřídily novou základnu dronů v Nigeru, údajně proti Al-Kájdě a na pomoc Francii v Mali.

Páteční zpráva v New York Times tvrdí, že Spojené státy nasadily řadu bezpilotních letounů Predator do Nigeru, což naznačuje posun úsilí boje Washingtonu proti terorismu směrem k Africe.

„V souladu s našimi partnery v regionu toto rozhodnutí umožní sběr ISR (informací, pozorování a průzkum) operací v rámci regionu,“ řekl úředník ministerstva obrany pod podmínkou anonymity.

Neozbrojené bezpilotní letouny Predator budou létat ze základny se stočlenným personálem amerického letectva v hlavním městě Nigeru jménem Niamey, tvrdí Times.

V pátek americký prezident Barack Obama oznámil, že do Nigeru byl odeslán stočlenný vojenský personál, aby „podpořil shromažďování informací“ a „usnadnil sdílení zpravodajských informací s francouzskými silami, které provádí operace v Mali, a s ostatními partnery v regionu.“

Američtí představitelé říkají, že jsou zatím drony Predator neozbrojené a slouží ke sledovacím účelům, ale mohou být v budoucnu použity k provádění raketových útoků v případě potřeby.

Drony Predator a Reaper jsou známé zbraně CIA v Pákistánu a Jemenu.

Niger je převážně pouštní země východně od Mali, kde Francie zahájila válku 11. ledna pod záminkou zastavení postupu bojovníků, kteří ovládají sever země. Válka po sobě zanechala tisíce malijců bez domova.

Někteří političtí analytici se domnívají, že jedním z důvodů francouzské války je přírodní bohatství Mali, včetně zlata a uranu.

Překlad článku US opens drone base in Niger to boost Africa presence
presstv.ir/detail/2013/02/23/290363/us-deploys-predator-drones-to-niger

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat