Rubriky | Ameriky, Evropa

USA s pomocí Švédska špehovaly Rusko [VIDEO]

Zveřejněno 08 prosince 2013 autorem FreePub

Uniklé dokumenty ukazují, že NSA špehovala vedení Ruska pomocí švédské rozvědky.

Podle dokumentu, který viděla švédská televize, byly švédským Národním obranným radio zařízením (FRA) shromažďovány informace o ruských politicích. FRA prováděla sledování elektronické komunikace a předávala ji do NSA.

Dokument ze dne 18. dubna 2013 popisuje švédskou FRA jako „vedoucího partnera pro americkou špionážní agenturu v jejích špionážních operacích po celém světě.“

FRA poskytovala NSA unikátní kolekce informací o ruských cílech s vysokou prioritou, jako je vedení, vnitřní politika,“ píše se v dokumentu, který byl získán americkým informátorem Edwardem Snowdenem.

V jiném dokumentu vysoce postavení představitelé NSA „poděkovali Švédsku za jeho práci na ruských cílech a zdůraznili primární roli, kterou FRA hraje jako vedoucí partner co se týče ruských cílů, včetně ruského vedení…a…kontrarozvědky.


Pokud video nefunguje, je ke stažení zde

>> Snowden: NSA sledovala polohu mobilů v masivním měřítku
>> Rusové radí vyhnout se Gmailu
>> NSA je namočená v kampani amerických bezpilotních letounů

Další uniklé dokumenty NSA minulý měsíc ukázaly, že NSA špehovala summity G8 a G20, který se konal v kanadském městě Toronto v roce 2010. Špionážní operace byla „úzce koordinována s kanadským partnerem,“ uvádí dokument podle CBC News.

Také se v říjnu zjistilo, že Washington zachytával telefonní hovory a sbíral data v napříč Asií pomocí australských ambasád.

Ostatní zveřejněné dokumenty ukázaly, že britská špionážní agentura GCHQ pomáhala NSA monitorovat telefonní hovory a e-mailovou komunikaci zahraničních představitelů a diplomatů v roce 2009 na summitu G20 v Londýně.

Od začátku června jsou dokument za dokumentem uveřejňovány informace odhalené Snowdenem, který vrhl světlo na rozsáhlou špionážní činnost Washingtonu po celém světě.

Poslední takový případ odhalení – Washington Post ve středu uvedl, že NSA denně sbírá miliardy mobilních záznamů z celého světa.

>> NSA se zaměřuje na ekonomickou špionáž [VIDEO]
>> Američané a Britové špehovali organizaci OPEC [VIDEO]
>> NSA odposlouchávala telefony 35 světových vůdců

 

Překlad článku US spied on Russia with Sweden’s help
www.presstv.ir/detail/2013/12/05/338362/us-spied-on-russia-with-swedens-help/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat