Rubriky | Evropa

V Bulharsku se muž upálil na protest proti korupci

Zveřejněno 06 března 2013 autorem FreePub

36-letý Plamen Goranov zemřel v pondělí v nemocnici poté, co se upálil.

Zemřel v nemocnici ve městě Varna poté, co utrpěl popáleniny na více než 80% těla, když se upálil 20. února na protest proti vládní korupci

Goranov chtěl rezignaci starosty města Varna, Kirila Jordanova, obvinil ho z korupce a zvýhodňování místních obchodních skupin.

Jeho upálení vedlo až k rezignaci premiéra Bojka Borissova uprostřed celostátních demonstrací proti vysokým cenám elektřiny, které přerostly ve větší frustraci proti korupci, chudobě a bratříčkování v politice.

Od 28. ledna burcují Bulharskem masivní demonstrace v nejméně deseti městech, včetně Sofie, kde lidé začali protestovat proti vysokým cenám za elektrickou energii za prosinec 2012.

V dnešní době bulharský trh s elektřinou kontrolují tři zahraniční firmy.

19. února se upálil a poté zemřel 26-letý nezaměstnaný a duševně nemocný muž a to na protest proti vládě ve městě Veliko Tarnovo.

26. února se 53-letý otec dětí upálil v městečku Radnevo. Byl hospitalizován a bojuje o život.

Obyvatelé nejchudšího členského státu Evropské unie dávají velkou část svého měsíčního příjmu – průměrně jen 400 eur – za účty za elektřinu a zejména v zimě.

Překlad článku Bulgarian man dies of self-immolation after protest against poverty
presstv.ir/detail/2013/03/04/291886/bulgarian-man-dies-of-selfimmolation

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

„Mějte dobrou náladu. Dobrá nálada vaše problémy sice nevyřeší, ale naštve tolik lidí kolem, že stojí za to si ji užít.“ Jan Werich