Rubriky | Afrika

Tags | ,

V Mali začíná prezidentská kampaň

Zveřejněno 08 července 2013 autorem FreePub

Kampaň pro nadcházející prezidentské volby v Mali oficiálně začala.

Tyto volby v Mali jsou první od doby, co převrat svrhl demokraticky zvoleného prezidenta Amadou Toumani Toureho.

Malijská centrální vláda v sobotu zrušila téměř šest měsíců trvající výjimečný stav s cílem obnovit bezpečnost a mír v zemi před konáním prezidentských voleb 28. července.

Výjimečný stav byl vyhlášen 12. ledna, den poté, co Francie zahájila válku v této západoafrické zemi pod záminkou vyhnání bojovníků okupující sever země.

Zrušení tohoto stavu přišlo po mírové dohodě zprostředkované regionálními africkými mocnostmi, OSN a Evropskou unií. Dohoda byla podepsána 18. června územním správcem Mali, plukovníkem Moussa Sinko Coulibalym a zástupci dvou hnutí Tuaregů v Ouagadougou, hlavním městě Burkiny Faso.

Tuarégští rebelové za podmínky podepsáná dohody povolili 5. července malijským vojákům vstoupit do jejich pevnosti, strategického města Kidal.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun chválil tuto cestu k míru na obou stranách a řekl: „Situace v Mali budí velké obavy…Je důležité, aby byly volby důvěryhodné a klidné s přijatelnými výsledky pro všechny lidi v Mali.“

Mezitím mírová mise OSN integruje dalších více než 6000 západoafrických vojáků do svých řad, aby udrželi bezpečnost během a po volbách.

Nicméně volební komise v Mali vyjádřila své znepokojení nad nejistotou a tvrdí, že není jisté, zda je země připravena uspořádat volby 28. července. Někteří tvrdí, že bylo ze svých domovů vyhnáno až 500 000 Malijců.

Bývalý vládní mírový vyjednávač Tiebile Drame, také prezidentský kandidát, řekl, že vláda není připravena na volby a vyzval k jejich odložení.

Malijský ústavní soud uveřejnil 5. července seznam 26 kandidátů, včetně čtyř bývalých premiérů a jedné kandidátky.

Překlad článku Campaigning for Mali presidential election begins
www.presstv.ir/detail/2013/07/07/312712/campaigning-for-mali-pres-vote-begins

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat