Rubriky | Ameriky

V Mexiku protestovali učitelé proti reformám školství

Zveřejněno 22 srpna 2013 autorem FreePub

Protestující zablokovali přístup do dolní komory kongresu.

Blokáda protestujících učitelů donutila ve středu 90 ze 128 senátorů a více než 300 zástupců, aby prováděly své schůze v konferenčním centru.

„Naše požadavky jsou, aby nehlasovaly pro zákony, aby pozastavili schvalovací proces a vstoupili do jednání, které zváží i názory z pohledu učitelů,“ řekl Francisco Bravo, vůdce učitelských odborů CNTE.

Podle Brava se zhruba 50 000 pedagogů z celé země sešlo v hlavním městě Mexico City, aby protestovali proti školským zákonům, které zákonodárci projednávají. 19. srpna zhruba 100 učitelů získalo přístup do sněmovny během protestů.

>> 26 ohromujících faktů o finském vzdělávacím systému
>> Vysokoškolské vzdělání může stát majlant, e-learning může být řešení
>> 625 online kurzů zdarma z těch nejlepších univerzit

V prosinci loňského roku mexický prezident Enrique Peña Nieto prosadil změny ústavy, aby dostal vzdělání pod vládní kontrolu. V rámci těchto změn jsou učitelé povinni podrobit se hodnocení pracovního výkonu.

Reforma vstoupila v platnost 25. února, přesunula řízení vzdělávacího systému od svazu učitelů směrem k federální vládě.

Mezitím asi 70 000 učitelé šlo do stávky v Oaxace, protože školní rok začal 19. srpna. Stávka se dotkla více než jednoho milionu dětí školního věku.

3. dubna desítky tisíc učitelů protestovaly proti reformám v mexických státech Guerrero a Oaxaca.

Překlad článku Teachers protest education reform legislation in Mexico
www.presstv.ir/detail/2013/08/22/319892/teachers-protest-legislation-in-mexico

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

„Mějte dobrou náladu. Dobrá nálada vaše problémy sice nevyřeší, ale naštve tolik lidí kolem, že stojí za to si ji užít.“ Jan Werich