Rubriky | Afrika

Tags | ,

Válka v Mali: „Zničili vše, co jsem měl“ (VIDEO)

Zveřejněno 07 února 2013 autorem FreePub

Francois Hollande plesá ohledně Francie v Mali, ale skutečné příběhy ukazují odvrácenou tvář války.

Novinář Gonzalo Wancha řekl pro RT, že zatímco jsou nálety cílené na rebelovy, tak jsou civilisté často ti, kteří zemřou.

„Zjišťujeme, co se stalo v boji den za dnem. Ve městě Konna jsme slyšeli příběhy o válce. Rebelové utekli na sever, když se objevili francouzští vojáci.Tvrdí se, že cena za vítězství byla vysoká. Zatímco francouzské letouny zabily pouze dva rebely, tak je počet civilních obětí odhadován na čtrnáct,“ řekl novinář Gonzalo Wancha pro RT.

Jen několik dní předtím francouzský prezident Francois Hollande vyhlásil „vítězství“ ve městech na severu Mali. Ale vítězství mělo takovou cenu:

„Nebyl jsem doma, když začalo bombardování. Začal jsem se modlit, když jsem se dozvěděl, že je můj dům pod útokem. Zničili vše, co jsem měl – moji rodinu i moje živobytí. Mým dětem bylo 11, 10 a 6 let. Všichni jsou teď mrtví,“ řekl pro RT Idrís Meiga, farmář z města Konna.

Jeho příběh není jediný. Ve skutečnosti se to stává zcela běžně a podobné tragédie můžete slyšet po celé Mali. „Nějaké děti k nám přiběhly a říkaly, že jejich maminka zemřela. Vzal jsem je k sobě domů. Jejich matka zemřela. Děti kromě nás nikoho jiného nemají,“ řekl obyvatel Mali Abdul Kampó.

Další příběh zahrnuje matku, kterou zabily střepiny a která po sobě zanechala tři děti – včetně novorozence. Dva mladí bratři se utopily v řece, když se pokusili utéct z boje. Tito obyvatelé odmítají být přesvědčeni o vojenském „vítězství.“

„Lidé ve městě říkají, že musí být válečné zločiny Francie stíhány podle Ženevské konvence,“ řekl Wancha. A zatímco Hollande tvrdí, že francouzský zásah v Mali bude krátký, tak následky války ovlivní životy nevinných civilistů na celý jejich život.

Mezitím na severu Mali pokračují nálety. V pondělí 30 stíhaček zničilo výcvikové a komunikační centrum islámských militantů ve městě Tessalit. Šlo o snahu odříznout jejich zásobovací trasy. Francouzský ministr zahraničních věcí Laurent Fabius řekl, že rebelové „nevydrží dlouho, pokud neseženou nové zásoby.“

Malijská i francouzská vláda jsou pod kritikou pro svou údajnou činnost proti teroristům a islamistickým přívržencům.

Částečný překlad článku The other side of French airstrikes on Mali: ‘They ruined everything I had‘
rt.com/news/mali-konna-france-hollande-438

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat