Rubriky | Svět

Tags |

Vědci upozornili na problém bezpečnosti GM plodin

Zveřejněno 13 listopadu 2013 autorem FreePub

Britský ministr životního prostředí Owen Paterson chce, aby Británie byla v čele zemědělské GM revoluce.

Osmdesát pět vědců vydalo prohlášení, které zpochybňuje tvrzení biotechnologických společností a vlády Velké Británie, že GM plodiny jsou bezpečné pro lidskou spotřebu.

Paterson se domnívá, že používání GM plodin má potenciál snížit použití hnojiv a chemie a zlepší účinnost zemědělství a sníží ztráty.

Zastánci GM plodin argumentují tím, že by mohli být zásadním prostředkem k nasycení rostoucí populace, která by měla dosáhnou v roce 2050 devět miliard.

Paterson trvá na tom, že tvrzení že GMO představují rizika pro životní prostředí a lidské zdraví, nejsou pravdivé a věda je „nepodporuje“.

Minulý týden označil odpůrce GM jako „bezbožné“ a řekl, že biotechnologie by mohly být použité v Africe a Asii a že vylepšená GM rýže s vitamínem A by zabránila slepotě a smrti několika desítkám tisícům dětí.

Nicméně skupina 85 vědců, akademiků a lékařů zpochybnilo tvrzení o „vědeckém konsenzu“, že GM potraviny jsou bezpečné pro zdraví lidí a zvířat a životní prostředí.

The European Network of Scientists for Social and Environmental Responsibility (ENSSER) vydala prohlášení vědců po udělování cen World Food Prize, které byly udělené pracovníkům GM gigantům Monsanto a Syngenta.

>> 10 důvodů, proč nepotřebujeme GMO potraviny
>> Pět nejčastějších mýtů o GMO odhaleno
>> 95% sójových produktů vám může poškodit zdraví

Signatáři prohlášení jsou významní a respektovaní vědci, jako je Dr. Hans Herren, bývalý vítěz World Food Prize a nositel alternativní Nobelovy ceny. Dr. Pushpa Bhargava, který je známý jako otec moderní biotechnologie v Indii.

Profesor Brian Wynne z Lancasterské university, který podepsal prohlášení, uvedl, že „Není žádný konsensus mezi vědeckými výzkumníky o bezpečnosti GMO pro zdraví a životní prostředí a od každého kdo to tvrdí je to zavádějící a nezodpovědné“.

„Mnoho významných otázek zůstalo nezodpovězených, zatím co další přinášejí nezávislý vědci.“

Další signatář, profesor C. Vyvyan Howard, pracovník kvalifikovaného toxikopatologistického pracoviště na Ulsterské univerzitě řekl, že „Podstatná část studií vyplývá, že geneticky modifikované plodiny a potraviny mohou být toxické nebo alergenní a že mohou mít nepříznivé účinky na necílové organismy“.

„Často se argumentuje tím, že miliony Američanů konzumují GM potraviny a nemají žádné následky. Ale v USA nejsou GMO označeny a nebyly provedené žádné epidemiologické studie, tak nelze žádným způsobem vysledovat zda rostoucí počet chronických nemocí v této zemi mají co do činění s konzumací GMO. Proto tyto tvrzení nemají žádný vědecký základ.“

Claire Robinson, ředitel výzkumu na Earth Open Source a celosvětový spolupracovník s neziskovými organizacemi se zaměřením na řešení světových problémů, uvedl:“Musíme se ptát proč tito lidé se snaží zabránit dalšímu zkoumání problému, který má nesmírný význam pro budoucnost výživy a zemědělství“.

„Potřebujeme tedy ne méně, ale více debatovat o účincích této technologie, zejména s ohledem na osvědčené a účinné alternativy, které jsou odsouvány do pozadí v rychlé podpoře GM“.

Zdroj: http://www.fwi.co.uk/articles/21/10/2013/141628/scientists-issue-gm-crops-safety-warning.htm

Převzato z facebookové stránky GMO? Děkuji, nechci

>> Hlavní sponzoři Světové potravinové ceny: Monsanto, Syngenta, Dupont a Bill Gates
>> Druhé největší nizozemské město zakázalo Monsantův Roundup
>> Monsanto bylo zvoleno korporátním zlem roku 2013

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat