Rubriky | Asie a Pacifik

Tags | ,

Vědci varují před novým virem, je nebezpečnější než SARS

Zveřejněno 02 dubna 2013 autorem FreePub

Čínští vědci objevili nový koronavirus, který zabil už 11 lidí.

Tento virus se zdá být smrtelnější než SARS, pochází z Blízkého východu a napadá různé orgány a zabíjí buňky rychleji než SARS.

Infekční onemocnění se silně podobá těžkému akutnímu respiračnímu syndromu (SARS), který zabil 800 lidí v roce 2002 a 2003 v globální epidemii, která vznikla v Číně, nakazil kolem 8000 lidí.

„SARS koronavirus napadal velmi málo druhů živočišných buněk. Původ byl nakonec vypátrán k netopýrům a cibetkám. Ale můžeme to mít velmi těžké, neboť tento nový virus se zdá být mnohem promiskuitnější,“ řekl Yuen Kwok-yung, mikrobiolog na univerzitě v Hong Kongu zkoumající nový virus.

Virus, původem pravděpodobně z netopýrů, může také infikovat různé druhy zvířat, včetně opic, prasat, cibetkovitých šelem a dokonce i králíků. Je tak těžké vysledovat zdroj infekce u lidí, řekl výzkumník.

Nový virus je také nebezpečný proto, že může infikovat v lidském těle různé orgány. Může do těla proniknout dýchacími cestami, játry, ledvinami a střevy stejně tak jako tkáňovými makrofágy. To může vést k selhání více orgánů a úmrtnosti vyšší než 50%, zatímco u SARS je to 11%.

„SARS koronavirus napadá jen velmi málo typů lidských buněk. Ale tento nový virus napadá mnoho typů lidských buněk a zabíjí je rychle,“ řekl Yuen. Pokud by virus dále zmutoval, mohl by způsobit smrtící pandemii, varoval mikrobiolog.

Zatím se neukázalo, že by byl tento nový virus vysoce nakažlivý, ale mikrobiolog dodal, že se to může změnit, pokud by zmutoval.

Minulý týden v úterý Světová zdravotnická organizace oznámila, že tato nemoc zabila další dva lidi – 73-letého člověka ze Spojených arabských emirátů a Brita, který navštívil Saúdskou Arábii a Pákistán. Celkový počet mrtvých se tak vyšplhal na 11 z celkem 17 potvrzených případů tohoto viru.

Infekce virem se objevila v Saúdské Arábii a v Kataru v loňském roce, symptomy zahrnují akutní dýchací potíže a selhání ledvin.

Po prvním mrtvém ve Velké Británii úřady připustily, že může být virus přenášen z člověka na člověka. Nicméně trvaly na tom, že je riziko nákazy velmi nízké.

Ačkoli je méně infekční, tak se tento virus množí rychleji než SARS. Studie zveřejněná v časopise mBio ukázala, že se virus množí v lidských bronchiálních buňkách mnohem rychleji než SARS.

Překlad článku ‘More dangerous than SARS’: Scientists warn of deadly new coronavirus
rt.com/news/new-deadly-coronavirus-middle-east-970

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat