Fyzici na Univerzitě NYC publikovali výsledky experimentu živého chování nových umělých chemických sloučenin.
Vědci měli za cíl prozkoumat samoorganizující kolektivní chování, takové jaké vidíme u hejna ptáku nebo ryb. Uvedli, že cílem práce bylo „studovat jak komplikované kolektivní chování vyvstává z jednoduchých individuálních vlastností.“
Vzali hematit (skládá se ze železa a kyslíku) jako základní částici a pokryli jej kulovitým polymerem. Roh hematitu nechali bez pokrytí a dali tuto složku pod modré světlo. Částice se začaly hýbat, rozpadat a znovu formovat „živým“ způsobem. Fyzici nahráli toto tento klip ukazující chování „světlem aktivovaných koloidních surfařů.“
Jeden z fyziků jménem Chaikin potvrdil, že je těžké definovat život. Dodal, že jedna z definic života obsahuje metabolismus, schopnost reprodukce a schopnost pohybu – a dvě z těchto kritérií „koloidní surfaři“ splňují. Chybí jim jen schopnost reprodukce. Fyzik Palacci zmínil rozmazané hranice mezi tím, co může být klasifikováno jako „žijící“ a tím, co můžeme nazvat „nežijící“, když řekl: „Zde ukazujeme, že s jednoduchým syntetickým aktivním systémem můžeme reprodukovat některé vlastnosti živých systémů…Nemyslím si, že to dělá náš systém živým, ale zdůrazňuje to fakt, že hranice mezi těmito dvě pojmy je svévolná.“
S lepším porozuměním procesů při práci by mohli vědci vytvořit nové a vylepšené materiály. Látky jako barvy, mléko, želatina, sklo a porcelán jsou složeny z koloidních disperzí a mohly by být potenciálně organizovány biologickým způsobem. Tento proces by mohl být také implementován u elektronických produktů.
Překlad článku Scientists Create Near-Living Crystal
minds.com/blog/view/40385/scientists-create-near-living-crystal