Rubriky | Ameriky

Tags | , ,

Velký rozkol kvůli TPP, USA tlačí na uzavření této dohody

Zveřejněno 09 prosince 2013 autorem FreePub

USA zvětšují tlak na podepsání Transpacifické obchodní dohody (TPP).

Tato dohoda by však mohla ohrozit národní zájmy zapojených zemí. Dokumenty WikiLeaks tvrdí, že jsou rozhovory „ochrnuté,“ protože Spojené státy odmítají kompromisy u sporných otázek.

Skupina Wikileaks uveřejnila dva dokumenty, které odhalují stav jednání o dohodě TPP. Dohoda se týká dvanácti zemí – USA, Japonska, Mexika, Kanady, Austrálie, Malajsie, Chile, Singapuru, Peru, Vietnamu, Nového Zélandu a Bruneje – které představují více než 40% světového hrubého domácího produktu.

Těchto dvanáct států je tento týden v Singapuru, aby diskutovaly o obchodní dohodě TP. Po schůzce za zavřenými dveřmi japonský ministr obchodu Yasutoshi Nishimura řekl tisku, že by rád, aby Spojené státy ukázaly svou flexibilitu.

Už jsem zmínil místa, ve kterých nemůžeme ustoupit, takže je otázka, co na takovém základě mohou obě strany udělat,“ řekl Nishimura.

Podrobnosti dohody byly skryty před zraky veřejnosti až do minulého měsíce, kdy Wikileaks vyzradily informace popisující vstupy a výstupy této dohody. Washington byl kritizován za to, že tyto podrobnosti neodhalil.

Soubory poskytnuté Wikileaks ukazují významnou neshodu ohledně 119 otázek a Spojené státy odmítají kompromisy v řadě sporných otázek. Není jasné, od které z dvanácti zúčastněných zemí tyto úniky informací pochází.

USA vyvíjí velký tlak na uzavření tolika otázek, jak je jen tento týden možné,“ píše se v jednom z dokumentů. „Jedna země poznamenala, že až do teď nebyl vnímatelný a podstatný krok ze strany USA a to je důvod pro tuto situaci.“

>> NSA nasadila agenty do her World of Warcraft a Second Life
>> Mandelovy výroky, které jen tak v mainstreamu neuslyšíte
>> Joe Stiglitz writes open letter to TPP negotiators

Obamova vláda vyzvala všechny zapojené strany, aby bylo dohody dosaženo do konce roku. Nicméně spory o klíčové otázky mohou vést k „částečnému uzavření scénáře nebo dokonce k selhání v prosinci.

Dohoda byla Washingtonem vyzdvihována jako priorita číslo jedna, aby posílila hospodářství všech zúčastněných zemí. Ale některé z podmínek vyvolaly kritiku, že by mohlo dojít u národů zapojených do této dohody k narušení jejich zájmů.

Mezi otázky, které dohodu blokují, patří stanovení nových pravomocí pro nadnárodní společnosti, které by jim umožnily zpochybnit zákony zemí u mezinárodních soudů v soukromém vlastnictví. Washington schválil takové pravomoci u předchozích obchodů, jako je například Severoamerická dohoda o volném obchodu (NAFTA), ale podmínky u TPP by mohly udělit nadnárodním korporacím více pravomocí, aby mohly napadat širší škálu právních předpisů.

V rámci dohody NAFTA několik se korporací, včetně Dow Chemicals a Exxon Mobile, snažilo zvrátit právní předpisy o hydraulickém štěpení, ropných vrtech a patentech léků.

Spojené státy, stejně jako v předchozích kolech, neprokázaly flexibilitu ohledně svých návrhů a to je jednou z nejvýznamnějších překážek k uzavření této kapitoly,“ píše se ve zprávě z jedné zúčastněné země, kterou získal Huffington Post.

>> Naprostá většina Američanů chce, aby byly GMO potraviny označeny
>> Snowden: NSA sledovala polohu mobilů v masivním měřítku
>> Rusové radí vyhnout se Gmailu

 


Zelená: Nynější země P-4. Oranžová: Země vyjednávající o vstupu.

Překlad článku Deep divisions over TPP as US pressures to close controversial deal – WikiLeaks
rt.com/news/wikileaks-trans-pacific-deal-921/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat