Rubriky | Ameriky

Venezuela obviňuje USA, že infikovaly Chaveze virem rakoviny

Zveřejněno 07 března 2013 autorem FreePub

Viceprezident Maduro oznámil vyhoštění dvou amerických úředníků z velvyslanectví.

Údajně špehovali v armádě Venezuely. Také obvinil Washington, že infikoval Chaveze rakovinným virem. Maduro obvinil americkou administrativu v úterním televizním projevu po mimořádné schůzce s nejvyšším vojenským velením a civilními vůdci, která proběhla hodiny před ohlášením smrti prezidenta Chaveze.

Caracas obvinil amerického atašé plukovníka Davida Delmonaco a asistenta majora Devlina Kostala, že se snažili spustit vojenské spiknutí proti venezuelské vládě. Washington potvrdil, že oba dva muži byli zaměstnáni na velvyslanectví a uvedl, že Delmonaco byl v té době na cestě zpět do USA a Kostal již v USA byl.

Maduro také řekl: „Nemáme pochyby, že byla prezidentova rakovina, poprvé diagnostikována v roce 2011, způsobena historickými nepřáteli naší vlasti,“ nepřímo tak odkazoval na Spojené státy americké.

Přirovnal situaci k smrti palestinského vůdce Jásira Arafata, o kterém Maduro uvedl, že byl „naočkován nemocí.“

Mluvčí amerického státního oddělení Patrick Ventrell uvedl v prohlášení, že Washington „rozhodně odmítá“ tvrzení, že by byly Spojené státy zapojeny do Chavezovy nemoci.

58-letý Chavez zemřel v úterý po dvouletém boji s rakovinou. V roce 2011 obvinil Spojené státy z vývoje technologie pro infikování latinskoamerických vůdců rakovinou.

Argentinská prezidentka Cristina Kirchner Fernandez, brazilská prezidentka Dilmah Rousseff a bývalý paraguayský prezident Fernando Lugo – všichni podstupují léčbu kvůli nádorovému onemocnění.

Překlad článku Venezuela accuses US of having infected Chavez with cancer virus
presstv.com/detail/2013/03/06/292157/venezuela-accuses-us-of-killing-chavez

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat