Venezuela usiluje o zákaz geneticky modifikovaných semen

Zveřejněno 10 června 2013 autorem FreePub

Venezuela se blíží k definitivnímu vypracování a schválení nového zákona.

Poznámka překladatele: transgenní = geneticky modifikovaný.

Čtěte také:
– články na téma GMO na našem webu pod tagem [GMO]
– články na téma Monsanto na našem webu pod tagem [MONSANTO]

Tento zákon zajistí bezpečnost a suverenitu proti hrozbě transgenních semen, řekl socialistický poslanec Alfredo Urena.

Urena v rozhovoru pro Venezolana de Television řekl, jak je zákon důležitý pro zachování biologické rozmanitosti národa a potravinovou soběstačnost, protože je transgenní osivo na trhu pouze od monopolu několika málo korporací, jako je například proslulé Monsanto.

Nová legislativa ochrání malé a středně velké výrobce, upřednostní využití semen pro životní prostředí a lidské zdraví, a vytvoří instituci pracující na tomto tématu, řekl.

Urena řekl, že legislativní projekt – zahrnutí v loňském jednání parlamentu – musí být v červnu probírán a zahrnuje založení Národního semenného institutu (National Seed Institute), který bude legalizovat a certifikovat zemědělskou produkci země.

Řekl, že jsou předpisy pro transgenní semena a technologické balíčky potřeba a že projekt bude později diskutován se sociálními hnutími ve Venezuele, zemědělci a dokonce i s výrobci podporujícími využívání transgenních semen.

Urena nicméně řekl, že je nyní realitou velký rozvoj zemědělské výroby s využitím transgenních semen v zemích Jižního společného trhu (MERCOSUR) [wiki], mezi které patří například Argentina, Brazílie a Uruguay.

Profesor Olga Domenech, koordinátorka Národního plánu agroekologického programu Bolívarské univerzity, řekla, že využití transgenních semen nejen poškozuje životní prostředí, ale také znečišťuje místní odrůdy a lidi.

Specialistka, která spolupracuje při tvorbě tohoto zákona, řekla, že jsou školeni odborníci pro přechod na agroekologii.

Nakonec Domenech uvedla, že by měl zákon obsahovat vizi zemědělců, výrobců a zákazníků.

Překlad článku Venezuela Goes for Ban on GM Seeds
nationofchange.org/venezuela-goes-ban-gm-seeds-1370186417

Čtěte také:
– články na téma GMO na našem webu pod tagem [GMO]
– články na téma Monsanto na našem webu pod tagem [MONSANTO]

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

„Mějte dobrou náladu. Dobrá nálada vaše problémy sice nevyřeší, ale naštve tolik lidí kolem, že stojí za to si ji užít.“ Jan Werich