Vermont: Možná první stát s povinným označováním GMO produktů

Zveřejněno 14 března 2013 autorem FreePub

Vermont možná jako první stát USA toto uzákoní jako povinné.

Povinnost označovat geneticky modifikované organismy (GMO) následuje po nedávném průchodu legislativy H.112 vermontským Výborem pro zemědělství a lesní produkty (HCAFP).

Poznámka překladatele: Zákon H.112 je ke stažení ve formátu PDF >> zde

V historickém hlasování (osm ku třem) HCAFP hlasovala ve prospěch „zákona označování GMO,“ který by po výrobci požadoval, aby označil etikety zemědělských produktů, zpracovaných a balených potravinářských výrobků, které obsahují geneticky modifikované (GM) přísady.

Jak uvádí skupina Vermont Right to Know GMOs – spolupráce zemědělců a občanských aktivistů usiluje o poctivé označování potravin ve Vermontu. H.112 potvrzené HCAFP je jen prvním krokem k potenciálně dlouhé cestě k úplné transparentnosti označování potravin.

Kladný výsledek hlasování výboru je podle skupiny „velmi pozitivní znamení,“ které udává konečný cíl – dostat označování GMO potravin na dosah.

„Je to legislativa týkající se spotřebitele,“ řekl republikán Will Stevens, člen HCAFP, který hlasoval pro zákon H.112. „Umožní zveřejnění informací, ke kterým by lidé jinak neměli přístup.“

Ačkoli byly podobné verze zákona v roce 2011 a 2012 poraženy, tak se zdá, že letošní verze má stále rostoucí podporu mezi zákonodárci. 50 členů výboru a 11 členů vermontského senátu se již zapsalo do H.112 jako spoluručitelé a mnozí další by měli být zviklání v nadcházejících týdnech.

„Lidé ve Vermontu mají právo vědět, co je v jejich jídle a právě nyní je GMO hrozbou pro značku Vermont,“ říká Dan Barlow, lobbysta z Vermont Businesses for Social Responsibility, který otevřeně podporuje H.112. „Myslím, že tento krok může jen posílit značku Vermont.“

Obyvatelé Vermontu vyzvali guvernéra Shumlina, aby nepodlehl tlaku Monsanta, který které je proti H.112.

Dalším krokem pro H.112 bude proces přezkumu v justičním výboru. Pokud zákon přežije tento přezkum, pak půjde ke hlasování a nakonec ke guvernérovi Peteru Shumlinovi, který bude muset tento návrh podepsat, aby se stal zákonem.

Ale jak hlásily Times Argus – guvernér Shumlin již naznačil své přesvědčení, že návrh zákona způsobí „více škody než užitku,“ pravděpodobně odkazoval na hrozby žalob ze strany společnosti Monsanto a dalších firem z biotechnologického průmyslu.

Mnoho Vermonťanů ale věci vidí jinak, včetně Michaela Feinera, který nedávno napsal otevřený dopis guvernérovi Shumlinovi, aby „neskákal jak Monsanto píská“ a naléhavě ho žádal, aby stál pevně a byl člověkem.

Překlad článku Vermont may become first state with mandatory GMO food labeling laws
naturalnews.com/039471_Vermont_GMO_labeling_food_regulations.html

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat