Rubriky | Afrika

VIDEO: Nepokoje v Egyptě: 5 mrtvých, přes 600 raněných

Zveřejněno 05 března 2013 autorem FreePub

Nejméně 5 lidí bylo zabito při střetech ve městě Port Said.

Egyptská armáda údajně zasáhla, aby zastavila střety mezi demonstranty a policií. Podle posledních údajů egyptského ministerstva zdravotnictví v neděli nejméně 600 lidí trpělo zranění.

Video je ke stažení >> zde << Dav údajně napadl zápalnými lahvemi a kameny policejní stanici ve městě Suez Canal. Policie odpověděla slzným plynem. Armádní vojáci byli nasazení, aby ukončili násilí. Plukovník Ali popřel zprávy střetech mezi armádou a policií a řekl, že vojenské jednotky byly nasazeny ve snaze zastavit násilí. „Je naprosto nepravdivé, že po sobě v Port Said střílely vojenské jednotky a policie během střetů,“ napsal Ali. Tři vojáci z nasazených armádních sil v Port Said byli zraněni během střetů. Většina ze zraněných se nadýchala slzného plynu a přes 30 lidí bylo zraněno gumovými projektily a šrapnely. Nová vlna násilí byla zažehnuta rozhodnutím ministerstva vnitra o převozu zbývajících 39 vězňů odsouzených za loňské smrtící zapálení stadionu při střetech, kde zemřelo 70 fotbalových fanoušků, do jiné věznice.

Úřady uvedly, že přesouvají vězně kvůli zajištění bezpečnosti a stability ve městě po letošních lednových verdiktech, které spustily bezprecedentní násilné protesty mezi příbuznými obviněných. V lednu bylo 21 z 73 obžalovaných odsouzeno k trestu smrti. Od té doby v Port Said při střetech zemřelo nejméně 40 lidí. Již několik týdnů obyvatelé Port Said protestují a požadují spravedlnost kvůli nejnovějším úmrtím a důkladné vyšetřování loňských událostí. John Kerry opustil Káhiru uprostřed střetů

Mezitím se v Káhiře střetli demonstranti s policí před hotelem Semiramis. Dav zapálil policejní vozidlo a donutil policii použít slzný plyn. Desítky lidí byly zatčeny, počet zraněných je stále neznámý.

V neděli policie rozebrala stany a odstranila protestující ze známého náměstí Tahrir, poprvé v letošním roce tak fungovala normálně doprava.

Střety se objevily v době, kdy americký ministr zahraničí John Kerry opustil Káhiru poté, co slíbil uvolnit 250 milionů dolarů pro Egypt pro „demokratickou budoucnost“ a dalších 60 milionů dolarů pro „přímou podporu klíčových hnacích motorů demokratických změn.

Kerry a egyptský prezident Mohammad Morsu také diskutovali potřebu zajistit spravedlivé nadcházející egyptské volby, ale žádné konkrétní závazky ze strany prezidenta nebyly zveřejněny.

Kerryho odchod z Káhiry byl zdržen o skoro dvě hodiny, protože stovky fotbalových fanoušků zablokovaly silnici na letiště, vyjadřovali svou podporu demonstrantům v Port Said.

Překlad článku 5 killed, over 600 injured in Port Said clashes
rt.com/news/egypt-port-said-clashes-766

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat