Rubriky | Ameriky

Tags | ,

VIDEO: Poslední americký robot terminátor jménem ATLAS

Zveřejněno 18 července 2013 autorem FreePub

Dvě ruce, dvě nohy, 28 hydraulických kloubů. Jeho jméno je ATLAS.

Agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů (DARPA) vždycky odhaluje a uveřejňuje své nové výtvory, ale její nejnovější výtvor se zdá být ze sci-fi spíše než z vědecké laboratoře. Experimentální jednotka ministerstva obrany se snaží vyvinout robota, který by jednou poskytoval humanitární pomoc a pomoc při katastrofách a outsourcuje toto úsilí na vědce, například z MIT a dalších prestižních institucí, při nejnovějším Virtuálním robotickém závodě (Virtual Robotics Challenge, VRC)

Minulý týden DARPA poskytla šesti soutěžícím týmům přístup k robotovi ATLAS – zhruba 1,8 metrů vysoký s váhou 250 kilogramů – ideální pro případné budoucí nasazení na postiženém území, kde by bylo nasazení lidí nepraktické nebo nemožné.

„Během prvních 24 hodin Fukušimy se naskytla řada příležitostí pro zásah, aby byla havárie méně závažná,“ řekl Dr. Gill Pratt z DARPA pro Ars Technica. „Ale bohužel, do této oblasti nemohli jít lidé, protože byla radiace příliš vysoká a výsledek katastrofy byl horší.“

Aby bylo vidět, která řešení by mohla existovat v případě další jaderné katastrofy, tak VRC tento rok požádala vědce, aby do prosince 2013 naprogramovali tělo robota ATLAS, aby komunikoval se svým prostředím co nejefektivnějším způsobem. Tvůrci tohoto robota z Boston Dynamics říkají, že má ATLAS „vysokou mobilitu a humanoidní design a je tak navržen na vyrovnání se s prostředím a nerovným terénem“ s možností pohybu po dvou nohách a dalšími výhodami díky páru rukou.

„V extrémně náročném terénu je ATLAS silný a koordinovaný dostatečně na to, aby lezl pomocí rukou a nohou, vybral správnou cestu zaplněnými prostory,“ uvedl Boston Dynamics.

Boston Dynamics a DARPA poskytli několik kopií robota ATLAS soutěžícím ve VRC v naději, že získají nejlepší naprogramovaný mozek uvnitř kusu kovu. Letošní soutěžící zahrnují Human and Machine Cognition, Worcester Polytechnic Institute, TRACLabs Inc, Caltech’s Jet Propulsion Laboratory, Virginia Tech a Massachusetts Institute of Technology.

„VRC testuje schopnost týmů vytvořit software pro řízení robota v hypotetickém scénáři,“ uvedl v prohlášení Dr. Pratt. „Uvidíme, zda se algoritmy těchto sedmi týmů osvědčí v reálném prostředí. A očekáváme, že své algoritmy budou všechny týmy vylepšovat pomoci simulací a experimentů.“

Ve videu od DARPA může ATLAS svižně chodit, vyhýbat se překážkám, chodit do schodů a dokonce ustát náraz středně velké demoliční koule.

Překlad článku ATLAS: The Pentagon’s latest terminator robot (VIDEO)
rt.com/usa/pentagon-darpa-atlas-robot-180

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat