Rubriky | Blogy, Evropa

Voice of Animals – Utrpení, o kterém se neví

Zveřejněno 28 prosince 2013 autorem FreePub

A je to tady znova. Vánoce, čas svátků, štěstí, očekávání atd. Znáte to všichni.

Taky je to již tradiční čas boje ochránců zvířat s veřejností, respektive častěji s veřejnou nevědomostí/ lhostejností.

Tlučou se kapříci, ostatní „domácí“ zvířena se poráží ještě zuřivěji než jindy…
To už všichni víme a známe. Mně ale přišlo na mysl, zdalipak nás napadne, že dost brutálně můžou trpět i jiná zvířata. Dokonce taková, u kterých to nevypadá na nějaké velké trápení.

Mám na mysli drobné hlodavce. A to jak divoké, tak chované. Především myši a potkani.
Přemýšleli jste někdy jak se likvidují „škodné“ myši a potkani? Je možné že si myslíte, že jde o nějaký přirozený způsob, jakože je třeba uloví kočka, nebo že je v horším případě scvakne pastička…. Ano, tak to je, ale takových případů je pravděpodobně minimum. Plošně a na místech, kde je velký výskyt škůdců, se používají především tzv. Rodenticidy (především antikoagulanty – bromadiolon) které fungují tak, že narušují srážlivost krve v organismu, a ten díky tomu „vnitřně vykrvácí“.

Popularita této metody u mne klesá ještě díky tomu, že tyto přípravky neúčinkují hned, ale během několika dní, protože myši obvykle na novou a neznámou potravu nejdřív vyšlou jednoho průzkumníka, a ten když je za den za dva stále živ a zdráv, vrhnou se na návnadu i ostatní. To ale v praxi znamená, že tato zvířata pomalu umírají po dobu několika dní až TÝDNŮ, a jak uvádí MVDR. Just v tomto článku – “krvácením z přirozených tělních otvorů, krev se objevuje ve zvratcích, stolici a moči, dochází ke krvácení na sliznicích a také ke krvácení i z banálních povrchových poranění”. Podobné zdravotní komplikace samozřejmě čekají jakékoliv další zvíře, které takto “nakaženého” hlodavce sežerou. Může to být vaše kočka nebo pes, anebo to může být dravý pták, liška, nebo jiný přirozený (a případně ohrožený) predátor.

Jedů, které se takto můžou nekontrolovaně dostat do oběhu je samozřejmě více druhů, ale antikoagulanty patří mezi nejrizikovější.

Když to vezmeme kolem a kolem, v důsledku je možnost otravy vysoká i pro člověka, ke kterému se tyto jedy můžou dostat velmi snadno právě postiženou myší, která vám vběhne do domu, a pravděpodobně se bude chtít dostat k vašim potravinám, které mohou být kontaminovány myší, která se při otravě bromadiolonem chová nepřirozeně, může krvácet a kontaminovat prostředí i potraviny může nejen trusem, močí, ale také krví.

Co mi přijde ale úplně nejhorší a nejkrutější, všechny tyhle negativa mají naprosto legální základ a oporu. Tzn., že to není o nějakém buranovi, který ze sadistické potřeby experimentuje ve své stodole, ale jsou to oficiální metody schválené českým parlamentem a s dohledem Státní veterinární správy.

Aby bylo jasno – nejsem naivní fanatik, který bude žít v domě zamořeném hlodavci, a jinými živočichy, ale vadí mi forma jakou se to řeší. Nejsem ani odborník na toxikologii, ani na životní prostředí, či biologii, ale zároveň jsem ještě stále člověk schopen jakési úrovně cítění a přemýšlení.

Nemám návrh na konkrétní řešení, ale od toho jsou ti odborníci ve výše zmíněných oborech, aby na něco přišli ;-) Co z toho všeho pro mě osobně vyplývá? Současný stav věci je špatně! A nechat to dál být, je jako kdyby otrokář řekl, že by rád zrušil otroctví, ale nemá stroje, které by tu práci zastaly – to není důvod nechat to tak dál.

Jen tak pro zasmání, například na velkých australských rančích a farmách řeší přemnožené krysy pomocí hadů, které tam mají místo koček :-)

Tím nic nenaznačuji, jen jsem chtěl ukázat jak můžou být nápady originální.

Jan Pšenčík

Zdroje:
www.vet-just.cz/moznosti-intoxikace-u-domacich-zvirat/
www.wikipedia.org
www.myslivost.cz/Casopis-Myslivost/Myslivost/2006/Unor—2006/Vliv-pouzivani-rodenticidu-na-volne-zijici-zivocic.aspx

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat