Rubriky | Svět

Vybavení za 3000 dolarů dokáže hacknout navigační systém GPS

Zveřejněno 28 července 2013 autorem FreePub


GPS expert Todd Humphreys, profesor na univerzitě v Texasu, ukázal, že jen s pomocí levného přístroje z malé antény, elektronického GPS „spooferu“ postaveného za 3000 dolarů a s notebookem, je možné využít zranitelnost GPS k získání kontroly navigačního systému na palubě šedesátimetrové jachty ve Středozemním moři.

Humphreys ukázal, jak využil zranitelnosti GPS na palubě jachty „White Rose of Drachs“, které velel kapitán Andrew Schofield, on a jeho posádka byli ohromeni účinkem tohoto útoku.

Humphreys je známý expert na GPS, setkali jsme se s ním loni, kdy jsme diskutovali o možnosti hackování bezpilotních letounů. Odborný asistent na Texaské univerzitě se svým týmem vytvořil světově nejvýkonnější GPS spoofer, který byl testován na časoměrných GPS přístrojích používaných v mobilních vysílačích.

Humphreys oznámil výsledky svého experimentu stanici Fox News a vysvětlil, jak jeho tým ovládl GPS systém plavidla: „Vysílali jsme naše spoofovací signály do GPS antén a v podstatě jsme byli schopni ovládat navigační systém našimi spoofovacími signály. Představte si vypnutí GPS v přístavu. Představte si loď, která by najela na mělčinu. Toho bychom se měli bát. 90% světového nákladu pluje přes moře.“

Koncept je jednoduchý, výzkumníci padělali GPS signál, který poslali jachtě a tak jí předali nesprávné informace o její poloze. Takový útok by mohl být použit k dezorientaci plavidla s vážnými následky.

Kapitán Andrew Schofield byl šokován výsledkem útoku. „Profesor Humphreys a jeho tým provedli několik útoků a v podstatě jsme nepoznali rozdíl,“ řekl Schofield pro Fox News.

Tyto útoky by mohly vést až ke kolizi nebo k jinému poškození. Srážka výletní lodi nebo ropného tankeru by mohla mít katastrofální důsledky, co se týče ztrát na lidských životech a dopadů na životní prostředí, jak jsme mohli pozorovat v případě tankerů Costa Concordia nebo Exxon Valdez.

Částečný překlad článku Exploiting GPS vulnerability to Hack Navigation system with $3000 Equipments
www.thehackernews.com/2013/07/GPS-vulnerability-hack-navigation-drone-hacking.html

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat