Rubriky | Ameriky

Tags |

Vzestup superboháčů

Zveřejněno 09 února 2013 autorem FreePub

Horní jedno procento Američanů dostává stále větší kus z ekonomického koláče.

Podle nové studie je jedním z důvodů přítomnost republikánů v kongresu. Studie uveřejněná minulý rok v časopise American Sociological Review ukazuje, podíl příjmů horního procenta boháčů rapidně vzrostl po roce 1980 – z 10 procent v roce 1981 až na 23,5 procenta v roce 2007, což je nárůst o 135 procent.

Spoluautor studie Thomas Volscho, asistující profesor sociologie na CUNY-College of Staten Island, zjistil, že majorita republikánů v kongresu je jedním z hlavních důvodů zvětšujících se rozdílů mezi bohatými a chudými.

Nicméně jiní odborníci říkají, že tento faktor nemůže vysvětlit nárůst bohatství horního procenta Američanů, podle nich hrají roli spíše jiné důvody, jako je například globalizace a dokonce technologie.

Volscho řekl, že se začal o toto téma zajímat, když četl o dobách pozlacených vilách na Long Islandu a uvědomil si, že Amerika toto prožívá znovu.

„Začal jsem hledat data v roce 2009 a chtěl jsem vědět, jak mohlo jedno procento Američanů zdvojnásobit své zisky,“ řekl Volscho.

Prohledával cenové indexy, IRS data (zaplacené daně) a údaje ze sčítání lidu – nalezl několik faktorů, které mohly vést k vzestupu superbohatých lidí: Změny v kongresu směrem k republikánské straně, snížení členství v odborech, nižší daně pro horní 2% Američanů a finanční bubliny na trzích.

Když republikáni získali v kongresu křesla, pak následující rok vzrostl počet superboháčů. Volscho zjistil, že zatímco kongres hrál roli, tak prezidentova politická příslušnost nekoreluje se změnou superbohatých.

Částečný překlad článku The rise of the super-rich
http://www.presstv.ir/usdetail/269381.html

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat